Jindřich Šimon Baar: Z lásky. Příběh, v němž starý muž vzpomíná na svou dávnou lásku

18. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Láska, polibek, milenci, černobílá, retro, historické, ilustrační

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Text vyšel v roce 1983 v povídkovém výboru s názvem Hrnčená bába a jiné povídky. Vypráví o velké zamilovanosti za časů, kdy studenti ještě nosívali na špacíry hůlky a o dívkách svého srdce prohlašovali, že jsou to andělé a stvoření něžná jako lilie.

Z lásky
Čtou: Viktor Preiss, Svatopluk Beneš
Připravila: Dagmar Jaklová-Oravová
Napsal: Jindřich Šimon Baar
Zvukový mistr: Karel Nedorost
Režie: Petr Adler
Natočeno: V Praze v roce 1983.

Jako dítě prý Jindřich Šimon Baar (1869-1925) rád naslouchal vyprávění příběhů ze života na chodské vesnici. Pod vlivem své „zlaté mámy“ býval už od útlého věku zbožným chlapcem. Po vychození obecné školy, nastoupil na domažlické gymnázium.

Po maturitě ho čekal na přání matky kněžský seminář. Rodina se po nečekané smrti Baarovy sestry Barbory a kvůli špatnému zdravotnímu stavu otce dostala do svízelné finanční situace a kněžský seminář byl pro nadaného mladého muže jedinou možností, jak dál bezplatně studovat.

Být knězem nebylo jeho zbožné přání, ale podvolil se. Se studiem teologie ho smiřoval fakt, že se bude moci věnovat také literatuře, byť publikované pod pseudonymem. V roce 1892 byl vysvěcen na kněze.

Jako duchovní působil v Přimdě, ve Spáleném Poříčí, ve Stochově, v Úněticích nebo v Ořechu. Od roku 1919, kdy odešel do důchodu, žil Jindřich Šimon Baar až do konce života ve svém rodném Klenčí pod Čerchovem, kde je také pochován.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Tohle není povídání na dobrou noc, k zamyšlení určitě.

Jan Pokorný, ředitel Zpravodajství Českého rozhlasu a moderátor

tata.jpg

Tata a jeho syn

Koupit

Autorské povídky známého divadelníka a spisovatele A. G. v jeho vlastním podání. Tata a jeho syn je sbírkou úsměvných příběhů na motivy skutečných událostí, ovšem ve skutečných kulisách a především ve skutečné době.