Jihočeští rybáři finišují s přípravami na podzimní výlovy

13. září 2017
První zátah na rybníku Rožmberk. Rybáři začali největší český rybník lovit v pátek brzy ráno

Ustrojit se, tedy obléct se, trvá člověku jen několik minut. Když se ale strojí rybník před výlovem, trvá to několik dnů i týdnů. Teprve potom můžou přijet rybáři a zatáhnout sítě se svým úlovkem.

U výpustě Mlýnského rybníka na Českobudějovicku je hlavní zootechnik Rybářství Hluboká Aleš Kříž a má v ruce dlouhou tyč s háčkem. „Tohle nářadí slouží k tomu, že se z výpustě vytahují takzvané dlužky, což jsou prkýnka, která dělají výšku hladiny vody. Čím více se vytahují, tak ta voda posléze odtéká výpustí do otevřené stoky, která končí v Dehtářském potoku,“ vysvětluje.

Některé rybníky se vypouští tři dny, jiné týden a ty velké dokonce i měsíc. „Jakmile se rybníky začínají připravovat na výlov, stahují se sem volavky. Samozřejmě tady je pro ně lov rybiček snazší než na normálním rybníce,“ dodává Aleš Kříž.

Baštýř Jan Růžička musí při přípravě na výlov přímo do vody. „Zrovna si kontroluji měrku, která ukazuje, kolik mi rybník zapadne za hodinu. Jsou to necelé dva centimetry, což je ideální stav, s vodou jsme na tom dobře. Vodu potáhnu až do rána, počasí je dobré, takže si mohu dovolit táhnout vodu pomalu a ráno bych měl mít o třicet centimetrů míň vody a mělo by to být připravené,“ ukazuje.

Letošní úlovek by měl být podle Aleše Kříže průměrný. „Jaro bylo chladné, napadnul i na přelomu dubna a května sníh, takže to žádný přírůstek nebyl. Přesto si myslíme, že léto bylo příznivé, voda přišla, byly nějaké bouřky, takže nám rybníky dotekly po tom částečném suchu. Úlovek by měl být dobrý,“ říká.

Některé malé rybníky na Českobudějovicku se začnou lovit už v nejbližších dnech. Výlovy velkých rybníků startují na začátku října. Například od 27. do 29. října se bude lovit rybník Bezdrev, kam se můžou přijít podívat všichni zájemci.