Jihočeský souhrn

10. duben 2002

Kaplice na Českokrumlovsku je jedním ze 17 jihočeských měst, které by se mělo od 1. ledna 2003 stát centrem nového malého okresu poté, kdy zaniknou okresní úřady. V Kaplici už mají vytypované prostory, kam by nové úřady umístili. Jak starosta František Doležal dodává, i když na reformou částečně pamatovali i v městském rozpočtu, počítají s tím, že hlavní díl peněz přijde od státu.

Sokolský ostrov v Českých Budějovicích je od tohoto týdne spojen s Dlouhou loukou. U plovárny vyrostla nová lávka pro pěší a cyklisty. Občanům města začne sloužit v červnu. Podle Ondřeje Komrsky, stavbyvedoucího společnosti JHS, která má vybudování spojnice centra s Dlouhou loukou na starosti, jde o ojedinělý projekt.

Protivín a okolní obce se stále nevzdávají svého přání patřit po reformě veřejné správy k Písku a nikoliv k Vodňanům. Starostové obcí na rozhraní strakonického a píseckého okresu jsou proto dnes na návštěvě Senátu. Pokusí se přesvědčit senátory, aby vrátili poslancům zákon, který v březnu schválila Sněmovna.

Obyvatelé Strakonic mohou již v těchto dnech potkávat na ulicích městské policistky. Obě prošly úspěšně konkurzem a prověrkami fyzické a psychické zdatnosti a začaly pracovat po boku svých mužských kolegů. Uniformu městské policie tak nyní ve Strakonicích obléká šestadvacet lidí.

V Písku podražila domácnostem od počátku dubna voda o šest procent. V praxi to znamená, že lidé zaplatí místo dosavadních 39,21 koruny za kubík 41,49 koruny. Provozovatel vodní soustavy ve městě, VAK jižní Čechy, odůvodnil zdražení vyššími náklady na likvidaci kalů a nižším odběrem vody.

Situaci s nebezpečným přechodem pro chodce přes silnici v Nemanicích budou podle českobudějovického magistrátu řešit zástupci kraje, okresní policie a městského stavebního a dopravního úřadu. Magistrát po obdržení petice obyvatel Nemanic s tisícem podpisů přislíbil zajistit bezpečnost přechodu přes čtyřproudou silnici semafory ovšem policie navrhuje vytvořit ze čtyřproudé silnice dvouproudou s odstavnými pruhy. Podle primátora M. Tettera by nejvhodnějším řešením byla instalace semaforů.

Neznámý zloděj ozbrojený nožem přepadl v úterý kolem poledne čerpací stanici v Deštné na Jindřichohradecku. Ukradl přes 5000 korun.

Dvě lehká zranění si vyžádalo 18 dopravních nehod, které se staly v úterý na jihočeských silnicích. Celková škoda dosáhla téměř 600.000 korun.

Z podvodu při kterém přišla armáda o 51 milionů korun se bude před pražským městským soudem zpovídat čtyřiatřicetiletý táborský podnikatel Libor Šebek. Obžaloba ho viní z toho, že neoprávněně manipuloval s kasárnami ve Vimperku.

Počasí na středu:Zataženo s občasným slabým deštěm, na Šumavě sněžení, během dne ustávání srážek a ubývání oblačnosti. Nejnižší noční teploty -2 až 5 st., v 1000 m okolo 0 st., nejvyšší denní teploty 11 až 14 st., v 1000 m kolem 7 st. Mírný jihovýchodní vítr 4 až 7 m/s. Biometeorologická předpověď: st. č. 1 - mírná zátěž.

autor: čro čb
Spustit audio