Jihočeský souhrn

Jižní Čechy

Nová poradenská telefonní služba určená především pro pomoc těm, kteří pečují o člověka s Alzheimerovou chorobou, začíná dnes pracovat v Českých Budějovicích. Služba, kterou budou zajišťovat studenti Zdravotně sociální fakulty Jihočeské univerzity, bude k dispozici po celý školní rok, každé útery vždy od 15 do 17 hodin, na telefonním čísle 038/723 89 01.

V Prachaticích začíná dnes 30. ročník přehlídky amatérských divadel Štít 2002. Po slavnostním zahájení v Městském divadle sehraje od 19:30 hod místní spolek ŠOS představení Král Umírá.

Akciová společnost ČZ Strakonice mění podobu svých akcií z elektronické na listinnou. Jak říká mluvčí společnosti Jan Pěnkava, ČZ už v prosinci upozornila na chystanou výměnu inzeráty v celostátním tisku. Navíc ještě, nad rámec povinností daných zákonem, obeslala v uplynulých dnech dopisem všechny akcionáře, aby je upozornila, že končí první období výměny akcií. ČZ Strakonice má ještě několik tisíc drobných akcionářů, kteří se teprve nyní sjíždějí do Prahy, kde se výměna koná.

Krajští zastupitelé dnes schválili Změnu územního plánu velkého územního celku českobudějovické sídelní regionální aglomerace týkající se dálnice D3. Jedinou námitku měli zastupitelé z Českých Budějovic a ta se týkala napojení tangenty směrem na Trhové Sviny a Nové Hrady.

Bez soudního rozhodování se nakonec obešel dlouhá léta trvající spor mezi majitelkami zámku a panství v Blatné na Strakonicku. Baronka Kornelie Hildprandtová a její dvě dcery Josefina Hildprandtová a Jana Germenisová se mimosoudně dohodly na rozdělení majetku. Spory se vyhrotily v roce 1996, když Josefina nechala týden před začátkem turistické sezony odvézt dvě třetiny mobiliáře z prohlídkové trasy. Šlechtičny se však nepřely jen o majetek na blatenském zámku, ale také o lesy a rybníky, lihovar v Blatné a další části dědictví.

Neznámý pachatel se pokusil o ohnivý útok na českobudějovickou restuaraci U Pepina ve Skuherského ulici. V noci na včerejšek vhodil do restaurace oknem plastovou láhev s kusem textilie, knotem a zatím nezjištěnou hořlavinou. Částečně ohořela záclona, dým znečistil stěny restaurace, ale oheň naštěstí samovolně uhasl dříve, než vznikla větší škoda. V době incidentu v restauraci už nikdo nebyl, škoda činí 10.000 korun.

Nevybuchlé granáty v příkopě objevil občan ze Štěpánovic na Českobudějovicku. Jedenáct granátů leželo v příkopě polní cesty v místě zvaném Včeličný rybník. Jak zjistil přivolaný pyrotechnik, jednalo se o granáty z druhé světové války, deset německé a jeden ruské výroby. Pyrotechnik nebezpečnou munici zajistil a odvezl k následné likvidaci.

Případem třiačtyřicetiletého učitele z Českobudějovicka se zabývají policisté. V přesně nezjištěném období a na různých místech sváděl osoby mladší 18 let k zahálčivému nebo nemravnému způsobu života. Zároveň je podezřelý z trestného činu pohlavního zneužívání daných osob a z podávání alkoholických nápojů. V minulém týdnu byl vzat do vazby.

Zítra bude polojasno, ráno místy mlhy, během dne přibývání oblačnosti, k večeru ojediněle slabý déšť. Noční teploty -3 až 0 st., denní 10 až 13 st., v 1000 m 8 st. Slabý jihozápadní vítr 1 až 4 m/s. Biometeorologická předpověď: stupeň č.2 - střední zátěž.