Jihočeský souhrn

Jižní Čechy

Bouře a vichřice, které se v úterý přesouvaly do Čech z Německa, jižní Čechy příliš nezasáhly. Meteorologové na Churáňově na Prachaticku naměřili náraz větru o rychlosti téměř 85 km/hod, dnes ráno už jen 65 km/hod. O vichřici by se jednalo v případě, že by poryv větru trval nejméně dvě minuty, což se nestalo. Nárazy větru mezi 70 a 80 km/hod zaznamenali také v Kocelovicích na Strakonicku. Ani bouři, která řádila několik set kilometrů západně od českých hranic, jihočeští meteorologové nezaznamenali.

Na třech místech Jihočeského kraje platí dnes první stupeň povodňové aktivity, který znamená bdělost. Dosáhla jej hladina Vltavy ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku a v Březí na Českobudějovicku a nově také Nežárka v Lásenici na Jindřichohradecku. Vodohospodáři pokračují v odpouštění vody z přehradní nádrže Lipno. Pozvolna stoupají i hladiny ostatních řek. Meteorologové však nepředpokládají, že by měly dosáhnout některých povodňových stupňů. Přestože jsou teploty velmi vysoké a drží se nad bodem mrazu i na horách, předpověď výraznému vzestupu hladin nenasvědčuje.

V čele jihočeské krajské organizace Unie svobody-DEU stojí od pondělí náměstek českobudějovického primátora Zdeněk Čáp. Na předsednickém postu tak po dvou letech vystřídal jihočeského vicehejtmana Jiřího Vlacha. Rozhodli o tom delegáti krajského shromáždění strany; pro Čápa hlasovalo 25 z 39 přítomných delegátů. Jiří Vlach se stal jedním z trojice místopředsedů krajské organizace. Dalšími jsou Jiří Hanzal z Táborska a Jaroslav Michal z okresu Český Krumlov.

Strážníci v Českých Budějovicích mohou na monitorech sledovat automobily, kterým nasadili botičky, a místa s vyšší trestnou činností. Umožňuje jim to nový digitální informační systém, který získali. Průběžně aktualizovaná mapa města zaznamenává také pohyb policejních vozů a nabízí přístup k informacím z registru nemovitého majetku. Na základě průběžně získaných dat se na mapě objevují ohniska kriminality, podle kterých budou upraveny pochůzkové trasy strážníků. Základní data geografického a informačního systému poskytuje strážníkům českobudějovický magistrát. Další informace bude vkládat městská i státní policie.

Tržby a.s. ČZ Strakonice se loni meziročně snížily o dvě procenta na 2,464 miliardy korun, zatímco vývoz se zvýšil o 32 procent na téměř 504 milionů korun. Podle mluvčího společnosti Jana Pěnkavy směřoval především do Francie, Německa, Velké Británie, Číny, USA a na Slovensko.

Nejpozději do konce dubna požádá sezimovoústecká radnice stát o dotaci na stavbu nového domova důchodců, který úřad hodlá umístit místo bývalé mateřské školy v ulici K Hájence. "Město stárne a v okolních zařízeních není volná kapacita," vysvětlil starosta Jaroslav Schneider. Ten se domnívá, že zatímco v dotacích na domy s pečovatelskou službou je přetlak žádostí, o domovy důchodců není mezi městy takový zájem. Šance na získání podpory státu je tady podle něho větší.

Písecké městské infocentrum se stane dalším členem Asociace turistických informačních center České republiky. Infocentrum za svoje členství uhradí ročně 4000 korun. Výhodou členství bude možnost vzájemné výměny propagačních materiálů s dalšími městy organizovanými v asociaci a možnost navázání nových kontaktů.

Počasí: Zítra bude oblačno, místy s občasným deštěm nebo s přeháňkami, zejména na jihu regionu a na Šumavě, odpoledne ubývání oblačnosti a srážky jen ojediněle, v polohách nad 700m srážky sněhové, nejnižší noční teploty 2 až 5 st, nejvyšší denní teploty 6 až 9 st, v 1000m na horách +2 st C. Povane mírný jihozápadní až západní vítr 3 až 7 m/s. Biometeorologická předpověď: stupeň č. 1 - mírná zátěž.