Jihočeský souhrn

Vyrovnaný rozpočet ve výši bezmála 65 milionů korun schválilo pro letošní rok zastupitelstvo města Hluboká nad Vltavou. Největší výdajovou položkou je více než 21 milionů korun na kanalizační sběrač a s ním spojenou intenzifikaci čistírny odpadních vod. Díky tomu budou moci v Hluboké vyrůst také desítky nových domů a bytů.

Rada Jihočeského kraje včera projednala a schválila text Memoranda o spolupráci mezi Jihočeským krajem a Dolním Rakouskem. Už na konci loňského roku Jihočeský kraj podepsal smlouvu o spolupráci s Horním Rakouskem.

Za pokus o privatizaci a vytunelování Národního parku Šumava označil ministr životního prostředí Miloš Kužvart návrh lidoveckého poslance Libora Ambrozka udělat z jedné části správy parku obecně prospěšnou společnost. Kužvartovy obavy odmítá jak autor záměru oddělit hospodaření v šumavských lesích od státní správy, tak představitelé Hnutí Duha. Podle nich nebude obecně prospěšná společnost žádná soukromá firma, ale zákonem zřízená instituce kontrolovaná státem a šumavskými obcemi. Naopak tiskový mluvčí Správy národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava - Zdeněk Kantořík - považuje stejně jako ministr Ambrozkův návrh za rizikový. Návrhem na zřízení obecně prospěšné společnosti by se měli poslanci zabývat v rámci druhého čtení zákona o Národním parku Šumava koncem ledna.

Hokejové celky Zlína a Českých Budějovic se včera domluvily na další hráčské transakci. Po výměně brankářů Maříka a Hudáčka na hostování do konce probíhající extraligové sezóny míří na jih Čech ofenzivně laděný bek Patrik Hučko, opačným směrem do města obuvi putuje Pavel Zubíček.

Solidním výkonem se prezentoval mladý atlet Sokola-sportovní školy České Budějovice Jiří Bláha na veřejných závodech v hale pražského Olympu. Zvítězil v běhu na 800 metrů časem 1,54,98 min a mimo jiné porazil i českého reprezentanta Karla Znojila, jehož osobní rekord je minuta 47 a půl sekundy.

Český krasobruslař 15 letý Tomáš Verner z Českých Budějovic klesl po krátkém programu na mistrovství Evropy v Lausanne z patnáctého na sedmnácté místo. V úvodu své jízdy opět zvládl trojitého axela, i když si po dopadu musel pomoci k udržení stability druhou nohou. Povedl se mu i trojitý lutz a rozhodčí jeho výkon ocenili známkami v rozmezí 4,1 až 4,9. Do volných čtvrtečních jízd půjde z nejvyšší pozice Rus Alexej Jagudin.

Na jihu Čech očekávejte dnes převážně zataženo nízkou inverzní oblačností, ráno ojediněle slabé sněžení nebo mrznoucí mlhy, na horách a odpoledne místy i v nižších polohách skoro jasno. Teploty se budou pohybovat mezi -4 a -1 stupněm Celsia, v 1000m nad mořem kolem dvou stupňů nad nulou. Vát bude slabý proměnlivý vítr. Biometeorologická předpověď udává pro dnešek stupeň č.2, tedy střední zátěž.