Jihočeský souhrn

Zlepšení komunikace a spolupráce při konání manifestací v blízkosti státních hranic je jedním z témat návrhu smlouvy o rámcovém programu spolupráce mezi Jihočeským krajem a zemí Horní Rakousko, jejíž text odsouhlasila dnes Rada Jihočeského kraje. Dříve, než smlouva nabude platnosti podpisy hejtmanů Jihočeského kraje a Horních Rakous, bude ještě předložena ke schválení jihočeským zastupitelům na nadcházejícím zasedání 30. října.

Členové českobudějovické pracovní skupiny pro regeneraci se v těchto dnech zabývali přípravou obnovy historických památek v centru města v příštím roce a posuzovali žádosti o přiznání dotace. Z 18 schválených žádostí jsou dvě ze strany města a týkají se věže Železná panna a objektu v Krajinské ulici, další se týkají církevních objektů a budov v soukromém vlastnictví. Jednotlivé žádosti budou zpracovány a příští týden předloženy radě města.

Od 1. ledna příštího roku se vládním usnesením a směrnicemi mění náklady, které musí města a obce platit za produkovaný komunální odpad. Tyto peníze jsou určeny na skládkování a rekultivaci skládek. V letošním roce město České Budějovice platí 110 korun za tunu komunálního odpadu, od příštího roku se tato částka zvyšuje na 300.

Akademický senát Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích vyzval senáty ostatních vysokých škol, aby výročí 17. listopadu využily k debatám o stavu vysokého školství. V tento den mají vyjádřit své požadavky, jak by měla vypadat státní politika ve vysokoškolském vzdělávání.

Výnosy n.p. Budějovický Budvar dosáhly za tři čtvrtletí letošního roku 2,072 miliardy korun a meziročně vzrostly o 1,86 procenta. Pivovar zvýšil ve srovnání s loňským rokem také hrubý zisk téměř o jedno procento na 492 milionů korun, ale jeho výstav meziročně klesl o 1,3 procenta na 1,010 miliónu hektolitrů.

Přibližně v polovině příštího roku už by měl mít českobudějovický magistrát města k dispozici náhradní ubytování pro neplatiče nájemného. K tomuto účelu město koupilo v dražbě administrativní budovu společnosti Trival, která je v likvidaci.

Ve strakonické sportovní hale se dnes představí nejlepší český ženský basketbalový klub Gambrinus Brno. Ve třetím kole první ligy bude od 18 hodin hrát s domácím ČZ MUS Strakonice.

Na jihu Čech očekávejte dnes oblačno až zataženo, občas déšť. Nejvyšší teploty 9 až 12 stupňů, v tisíci metrech nad mořem kolem 8 stupňů Celsia. Slabý východní vítr se bude během dne stáčet na jihozápadní. Biometeorologická předpověď: 1 - mírná zátěž.