Jihočeský kraj získá od státu 10 milionů korun na krytí nákladů souvisejících s řešením koronavirové pandemie

14. leden 2021 10:51
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Očkování proti koronaviru už mají za sebou klienti a zaměstnanci prachatického Domova seniorů Mistra Křišťana

Mimořádný příspěvek 10 miliónů korun od ministerstva financí chce Jihočeský kraj použít primárně na zabezpečení očkování. Stejnou částku dostanou od státu také ostatní kraje. Jde o balíček určený na pokrytí nákladů souvisejících s řešením koronavirové pandemie.

Další část peněz z tohoto balíčku využije kraj také na provoz škol, které zajišťují péči o děti zaměstnanců složek IZS, zdravotníků nebo pracovníků sociálních zařízení. Podle jihočeského hejtmana a zároveň předsedy Asociace krajů Martina Kuby z ODS krajské samosprávy právě uvolnění těchto finančních prostředků od vlády požadovaly.

Dvě opakované žádosti o uvolnění 140 milionů korun Ministerstvo financí říjnu zamítlo

Jak doplňuje tisková zpráva Jihočeského kraje:

„Zejména v současné době, kdy je nutno co nejrychleji zabezpečit v krajích očkování, jsem opravdu rád, že Ministerstvo financí vyhovělo naší žádosti a finanční prostředky nám poskytlo. Všechny kraje i tak samozřejmě hradí celou řadu dalších nákladů spojených se zajištěním očkování z vlastních rozpočtů,“ okomentoval krok ministerstva Kuba.

Rozdělením 10 milionů korun pro každý z krajů v České republice hejtmani podle Kuby úspěšně dosáhli naplnění svého požadavku o uvolnění finančních prostředků z účelové rezervy státu na řešení krizových situací v rozpočtové kapitole Všeobecná pokladní správa.

O účelovou dotaci na řešení krizových situací se kraje ucházely už loni. Kladně byla jejich žádost vyřízena v březnu při 1. vlně pandemie. V říjnu ale jejich dvě opakované žádosti o uvolnění 140 milionů korun Ministerstvo financí zamítlo s tím, že účelová rezerva finančních prostředků v kapitole Všeobecná pokladní správa státního rozpočtu je pro rok 2020 již vyčerpána.

autor: Matěj Vodička | zdroj: Jihočeský kraj
Spustit audio