Jihočeský kraj uspořádal na Šumavě debatu o kůrovci, ale chyběli na ní vědci i zástupci parku
Kůrovcová kalamita na Šumavě dál vyvolává vášně, ovšem pouze ve virtuálním a mediálním prostoru. K přímé konfrontaci jednotlivých stran nedošlo ani na diskuzi ve Vimperku na Prachaticku, kterou uspořádal Jihočeský kraj.
Dlouhodobí podporovatelé jeho mediální kampaně při ní kritizovali kroky Správy Národního parku Šumava. Zástupci parku ale na debatu nepřišli, stejně jako skupina vědců prosazující bezzásahovost na větší ploše Šumavy.
Ředitel Správy Národního parku Šumava Pavel Hubený hájil svou neúčast tím, že pozvánku dostal jen několik málo dní před konáním akce a nemůže narychlo měnit svůj program.
Náměstek jihočeské hejtmanky pro životní prostředí Pavel Hroch na to reagoval slovy, že pro takto zásadní diskuzi by si měl každý najít čas. „Pan ředitel Hubený to odůvodnil, že jsme mu dali vědět ve strašně krátkém čase, ale ono to tak není. A proč tady nejsou vědci? Protože asi nechtějí konfrontaci s naší stranou. Mrzí mě to, protože my chceme vyvolat diskuzi,“ dodal.
Jedním z účastníků debaty byl dlouhodobý kritik bezzásahovosti na Šumavě, biolog Jan Pokorný. I jeho neúčast oponentů mrzela. „Přijeli jsme doslova až před vchod do Národního parku Šumava a nikdo z parku nepřišel, to snad vypovídá samo o sobě,“ řekl.
Jihočeský kraj chtěl původně debatu uspořádat v Prášilech s následným výstupem na Poledník. Obě místa ale leží na území Západočeského kraje.
Čtěte také
Podle mluvčího Správy Národního parku Šumava Jana Dvořáka vedly k neúčasti na debatě i jiné důvody. „Ta pozvánka byla vlastně součástí žádosti o povolení vjezdu na Poledník a stálo tam, abychom se kdyžtak přišli podívat, něco v tomhle smyslu. My jsme v té chvíli už vycítili, že to není pozvánka pro partnera. Vyhodnotili jsme to, že to je opravdu součástí kampaně, kterou rozjel Jihočeský kraj v srpnu,“ uvedl.
Platforma Vědci pro Šumavu podle biologa Pavla Kindlmanna naopak navrhovala, aby se diskuze odehrála na dostupnějším místě a v podvečerním čase, aby se jí mohla zúčastnit i veřejnost.
„Od té doby se neozvali a až oklikou jsme se dozvěděli, že nás pomlouvají, že o diskuzi nemáme zájem. To je naprostá lež a zájem samozřejmě máme, ovšem ne za takových podmínek, kdy partner bude lhát,“ doplnil Pavel Kindlmann.
K další diskuzi laiků i odborníků by teď podle vedení Jihočeského kraje měly sloužit speciální a dlouho avizované webové stránky. Ty začaly fungovat na adrese sanceprolesy.cz.
Související
-
Jihočeský kraj platí mediální kampaň na záchranu Šumavy. Podle parku šíří lži a zbytečnou hysterii
Šance pro Šumavu. Tak se jmenuje kampaň, kterou spustil Jihočeský kraj. Má na sociálních sítích nebo obrazovkách jihočeských nemocnic vyzývat k záchraně šumavské krajiny.
-
Mediální kampaň Jihočeského kraje na boj proti kůrovci pomalu opouští území Šumavy
Debaty laiků i odborníků a rozdělení na dva tábory. To už přinesla mediální kampaň Jihočeského kraje na boj s kůrovcem. Od uveřejnění prvních příspěvků uplynul měsíc.
-
Zastupitelé Jihočeského kraje nesouhlasí s návrhem nové zonace Národního parku Šumava
Chystaná zonace Národního parku Šumava vadí kromě starostů obcí i zastupitelům Jihočeského kraje. Návrh na rozšíření bezzásahových území odmítli většinou 43 z 55 hlasů.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Za zničené baltské kabely může být zodpovědná čínská loď. Ukazuje to na spolupráci s Kremlem
-
VoZP vyčerpala rezervy a platí nemocnicím se zpožděním. Chybí jí miliarda a 400 milionů
-
Anderlecht po utkání v Praze obvinil slávistu Chorého z rasismu, podá stížnost na UEFA
-
Hlasy z ODS: Premiéra Fialu přes dílčí výhrady podporujeme. Koalici Spolu také, ale chceme změny