Jihočeský kraj se s obcemi dohodl na zpřístupnění bývalých kaolinových dolů Orty u Hosína
Bývalé kaolinové doly a přírodní památka Orty u Českých Budějovic se promění v turistický a vzdělávací areál. Jihočeský kraj uzavřel memorandum s pěti subjekty včetně dotčených obcí, podle kterého se má lokalita zpřístupnit veřejnosti.
U vstupní brány na katastru obce Hosín vznikne nové návštěvnické centrum. Součástí prohlídkové trasy budou i méně známé lokality, jako je například povrchový důl nedaleko Hrdějovic.
„V bývalém povrchovém dolu se dřív těžil kaolin nebo písek. Jedná se o raritu geologickou, jak jsem se dozvěděla od odborníků, i raritu ekologickou, protože je tady biokoridor,“ popisuje starostka Hrdějovic Radka Šulistová.
Bývalý důl je v současnosti velmi zarostlý, to by se mělo brzy změnit. „Součástí projektu je částečná revitalizace tohoto povrchového kaolinového dolu a mělo by tu vzniknout i nějaké zázemí pro turisty, nějaké odpočívadlo,“ potvrzuje Radka Šulistová.
Na katastru Hrdějovic se také nachází jeden ze vstupů do takzvaných Ort. „Tam stále dochází k propadům. Zrovna teď je tam jeden propad na povrchu, který údajně znemožňuje migraci netopýrů. Během tohoto měsíce ho budeme zpřístupňovat,“ dodává starostka.
Právě zajištění bezpečnosti je jedním z hlavních cílů projektu. Investorem bude Jihočeský kraj. Celý nový turistický areál by měl být bezbariérový. Podobu návštěvnického centra by měla určit architektonická soutěž.
Čtěte také
Podle dohody se provozování lokality ujme Správa jeskyň České republiky. „Záleží, jaké kofinancování z Evropské unie se nám podaří najít, nicméně pohybujeme se zhruba kolem 30 milionů korun. Máme-li být optimisty, tak bychom mohli důlní dílo Orty otevřít třeba za tři roky. Ale ta cesta ještě bude dlouhá,“ uvádí náměstek hejtmana František Talíř.
Hejtmanství už záměr představilo na svých sociálních sítích, kde se k němu několik lidí vyjádřilo kriticky. Vadí jim, že Orty už nebudou moct procházet volně v celé délce.
František Talíř ale upozorňuje, že do Ort byl celou dobu vstup zakázán. Vybudování turistického areálu je podle něj navíc jedinou cestou, jak přírodní památku zachovat. „Já ty lidi naprosto chápu, nicméně nyní je otázkou času, kdy by se tam mohlo někomu něco stát. A naším primárním úkolem jako Jihočeského kraje je postarat se o bezpečí Jihočechů. Další rozměr, který se tam nabízí, je potom pro školy,“ doplňuje.
Podrobnou studii zpřístupnění přírodní památky Orty kraj zveřejnil na svých webových stránkách. Kromě Hrdějovic projekt plně podpořily i okolní obce Hosín a Borek.
Související
-
Vybavení vědců v přírodě u Českých Budějovic kradou zloději. Přístroje jsou přitom neprodejné
Budějovičtí vědci zkoumají zvířata ve volné přírodě, přesto museli pořídit klece. Chrání tak svoje vybavení před zloději, kteří už ukradli přístroje za více než sto tisíc.
-
Nesměň proslavili Zloději zelených koní. Hledači vltavínů jsou pro místní dlouholetým prokletím
Vášeň, která mění život. To je hledání vltavínů. Příběh spjatý s těmito minerály vypráví kniha Jiřího Hájíčka, jejíž děj se částečně odehrává v Nesměni na Českobudějovicku.
-
V okolí Budějovic, Lišova i Třeboně bylo mnoho nalezišť železné rudy. Doly měly i svá jména
Železná ruda se těžila i na jihu Čech. Nevznikly sice obří doly ani velkoprůmyslové železárny, ale nalezišť byly desítky až stovky. Nacházely se na Budějovicku i Třeboňsku.
Nejnovější zprávy
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Nový dotační program zajistí v příštích letech až tisíce nových nájemních bytů, říká ministr Kulhánek
-
Svobodný svět je na ústupu a naše moralizování nefunguje. Musíme se bránit, tvrdí poradce premiéra
-
Sokolové bojují o ukradené peníze. Policie u asistentky zajistila 11 milionů v hotovosti
-
Syrští povstalci tvrdí, že ovládli celou provincii Idlib. Nedaleké město Aleppo opouštějí tisíce civilních aut