Jihočeský autor Miroslav Pech vláčí své postavy labyrintem života

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Miroslav Pech
0:00
/
0:00

„Talentovaný sedmadvacetiletý autor už nepociťuje potřebu konjunkturalisticky se vyrovnávat se stíny minulostí, ale s přímočarou otevřeností, bez uhýbavých verbálních obezliček sype nahořkle ironickou sůl do ran přítomnosti," píše se v jedné recenzi o Miroslavu Pechovi.

Rodákovi z Nové Bystřice na podzim vyšla kniha Ohromně vtipná videa. Je to jeho první kniha, kterou mu vydalo oficiální nakladatelství, jinak je autorem několika knih vydaných vlastním nákladem.

Poslední kniha obsahuje tři prózy. Ve všech vystupují antihrdinové, pro něž se život stává nepřehledným labyrintem, ve kterém se nechají vláčet ze dne na den, od jednoho náhlého vznětu k druhému.

Čeká je jen ztráta perspektiv, rozpad vztahů, strach ze života a nevíra ve smysl osobní angažovanosti v něm a z toho plynoucí vnitřní emigrace na privátní ostrovy, které však na rozdíl od toho Robinsonova s bohatou vegetací, nabízejí spíše jen skálu a hrstku plevelu.

Prózy Miroslava Pecha jsou dynamické a jazykově úsporné. Charakteristická je pro ně i nevtíravá, spontánní ironie, potažmo sebeironie, která je posouvá do nadčasovějších dimenzí.