Je úplně jedno, kdo skóruje. Mladí vodní pólisté ve Strakonicích se především učí bojovat za tým

9. prosinec 2024

Strakonice jsou baštou vodního póla. O tom nikdo nepochybuje. Pečlivě tu trénují vodní pólisté a také pólistky. Motivaci mají jasnou. Být nejlepší v České republice a třeba se přiblížit úspěchům olympionika Martina Faměry. K bazénu se vydal autor Sportovních ozvěn Kamil Jáša.

Podle trenérky Jiřiny Smejkalové je vodní pólo nejlepším sportem na protažení celého těla, a to i pro nejmenší děti. „Plus je tady dobrý kolektiv,“ říká.

Aby z talentů vyrostli reprezentanti, musí hodně trénovat. Základem vodního póla je plavání, ale rozhodně to u něj nekončí. „Musí se nahrávat, bojovat o každý míč a nejde jen o střílení gólů. Já se snažím dětem říct, aby si nahrávaly a že je úplně jedno, kdo potom skóruje. Jsme prostě jeden tým,“ dodává trenérka.

Ve Strakonicích začínal s vodním pólem i Martin Faměra, který přes Slovensko doplaval do Španělska. Se španělskou reprezentací pak vyhrál mistrovství světa a startoval na olympijských hrách v Paříži.

autor: Kamil Jáša
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.