Je mu 86 let, ale stále aktivně obnovuje kříže ze zaniklých šumavských vesnic. Už jich zachránil osmdesát

27. listopad 2022 12:55

Šestaosmdesátiletý Stanislav Schneedorf z Volar vlastními silami obnovuje zničené kříže a boží muka ze zaniklých šumavských vesnic. Letos zachránil svoji jubilejní osmdesátou křesťanskou památku a vydal o tom dvě knihy.

Ke křížům se poté znovu vrací, jeden z nich například nedávno zkontroloval u Želnavy poblíž Lipna. „Tady před 61 lety stál křížek, který během let někdo zničil, ukradl. Kámen byl rozvalený na několik kusů, takže nešel vůbec použít. Pan starosta souhlasil s tím, že poškozený kámen odvezu na hřbitov a tam si vyberu jiný podobný, vhodný pro umístění nového křížku,“ vypráví.

Nový kříž je litinový, má na sobě datum, kdy byl obnoven, i nápis. Kristus a andělé jsou natření stříbrnou barvou. „Používám kvalitní syntetické laky, které by měly vydržet desítky let,“ říká Stanislav Schneedorf.

Kříž u Želnavy, který obnovil Stanislav Schneedorf

Památku bylo ale také třeba dobře ukotvit v zemi. „Vykopali jsme jámu, do ní jsme nasypali sto kilo mokrého říčního písku a zasadili kámen. Bude tam tak držet další desítky let, protože mokrý písek funguje jako beton,“ líčí.

Zatímco při kontrole má s sebou jen fotoaparát, aby zdokumentoval aktuální stav, když se vydává obnovovat sakrální památky, nosí několik kilogramů nářadí a věcí. „V první řadě s sebou vozím dřevěné štafle po dědečkovi, ty jsou staré asi 110 let. Pak hrábě, motyku, přípravky na mytí, kleště, kladivo, sekáč. To všechno obnáší asi těch dvacet až třicet kilo,“ vyjmenovává.

Křížek u Želnavy má číslo 75, celkem už jich Stanislav Schneedorf obnovil přesně osmdesát. „Poslední křížek je pod Haidmühle v bývalé osadě, která se jmenovala Spálenec. Bylo tam osm domů, ještě dalších devět stavení a kříž je mezi dvěma krásnými jasany,“ popisuje.

Na své výpravy se vydává hlavně o víkendech, protože přes týden stále pracuje a rozváží koření po místních restauracích. Letos uplynulo 33 let od doby, kdy obnovil svůj první kříž. „Nejvíc mi dala zabrat kaplička na Jedlových chalupách, která je ze všech největší. Byl jsem tam celkem šestnáctkrát, než jsem ji upravil do současného stavu,“ dodává.

Za obnovu křížů a vydané knihy byl teď Stanislav Schneedorf nominovaný na cenu festivalu Šumava Litera za významný přínos pro česko-německo-rakouskou spolupráci.

autor: Petr Kubát
Spustit audio

Související