Jaroslava Pixová z Putimi se tak dlouho dívala z okna svého domu na Blanici, až o ní začala psát

20. červen 2022

Příběh pravdivý o tom, jak se topil Vojtěch Lanna na Lipovském mlýně a jak to všechno dopadlo, se dozvíme z jedné rodinné kroniky a také od ženy, která příběhy kolem Vltavy mapuje...

Novinářka Jaroslava Pixová z Putimi se tak dlouho dívala z okna svého domu na Blanici, až o ní začala psát. Nejprve zmapovala příběhy tamních mlýnů, postupně přešla na další toky, včetně řeky Otavy a teď i Vltavy. Ve svém "funglnovém" titulu Když Vltava zpívala popisuje osudy krajiny, obydlí, osad i lidí z oblasti, kterou v šedesátých letech minulého století zalila Orlická přehrada.

Mezi zdroji, ke kterým se dostala, byla i stará rodinná kronika po Františce Mrzenové ze zaniklého Lipovského mlýna. A v ní našla Jaroslava Pixová zřejmě pravou verzi jednoho příběhu. Ten se váže ke známému českobudějovickému podnikateli Vojtěchu Lannovi. Ačkoli dnes je tu po něm pojmenována loděnice, na počátku devatenáctého století se ve Vltavě málem utopil...

„Vypráví se příhoda o tom, že devatenáctiletý Vojtěch Lanna cestoval v roce 1824 na šífu, který se na špatně založené propusti rozlomil a mladý Lanna se topil. Podlé vžité verze příběhu ho tyčí s háčkem na vyhrazování šlajsny zachránil tamní mládek Jan Mrzena. Háčkem ho měl vylovit za pásek u kalhot,“ líčí Jaroslava Pixová s tím, že Lanna měl po čase tehdy už stárka Jana Mrzenu vyhledat a nabídnout mu mlýn na Lužnici nebo peníze na opravu Hornolipovského mlýna.

„Ale podle kroniky Franišky Mrzenové to bylo trochu jinak,“ upozorňuje Jaroslava Pixová, „Vojtěcha Lannu zachránil dědeček Františky Mrzenové, mlynář Jan Mrzena. A topilo se tenkrát prý sedm lidí. A on, jako velmi dobrý plavec, je všechny zachránil. Všichni mu děkovali, jen jedna stará babka žehrala, že jí uplavala bečka s vejci. Vojtěch Lanna Mrzenovým řekl, že kdykoli budou cokoli potřebovat, aby se na něj obrátili.“

Této nabídky Mrzenovi opravdu využili. V době, kdy opravovali mlýn a potřebovali rekonstrukci rychle dokončit, protože se blížila velká voda, doputovala na úřady jakási stížnost na příliš vysoký jez. Podle úředního rozhodnutí měli Mrzenovi stavbu zastavit a počkat, až se stížnost vyřeší. „Jenže to by ohrozilo celý mlýn. A tak se za Vojtěchem Lannou vypravili a on jim řekl, ať to nechají na něm a opravdu jim pomohl. Takže to je další verze příběhu a řekla bych, že by mohla být pravdivá, protože je přímo z rodiny zachránce,“ uzavírá dávnou historku Jaroslava Pixová.

Celé vyprávění Jaroslavy Pixové jsme zaznamenali, v plné šíři si ho můžete poslechnout zde...

autoři: Český rozhlas České Budějovice , Eva Kadlčáková
Spustit audio