Jaroslav Svěcený přivezl na besedu U Tří lvů jedinečné housle a také na ně zahrál

2. březen 2017
Jaroslav Svěcený byl Hostem U Tří lvů. Besedu před zaplněným sálem v budově Českého rozhlasu České Budějovice moderovala Jana Urbanová

S věhlasným houslovým virtuosem Jaroslavem Svěceným se setkali lidé v budově Českého rozhlasu České Budějovice. Byl dalším Hostem U Tří lvů, besedou provázela moderátorka Jana Urbanová.

Jaroslav Svěcený je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů, ale také známým odborníkem v oboru smyčcových hudebních nástrojů. Jeho sólová dráha začala již v době studií na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u prof. Františka Pospíšila a prof. Václava Snítila. Své vzdělání dovršil mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.

Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry, jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin. Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, Mexiko, Brazílii, Chile, Rusko, celou Evropu, Izrael, Egypt, Alžír, Libanon, Jordánsko, SSaudskou Arábii, Indii, Pákistán či Indonésii.

Mezi oblíbené cíle Jaroslava Svěceného patří i jižní Čechy. Letos v létě odehraje sérii několika výjimečných koncertů na festivalu v Nových Hradech.

Jaroslav Svěcený doposud natočil 44 alb s díly světových a českých autorů, za které obdržel mnoho zlatých či platinových desek. V jeho houslových šlépějích velmi výrazně kráčí jeho dcera Julie Svěcená, která je mimo jiné vítězkou Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga v oboru housle.

Pozvání do cyklu rozhlasových besed Host U Tří lvů už přijali například moderátor a redaktor České televize Daniel Stach, známý herec a člen divadla Járy Cimrmana Petr Brukner, komiksový scénárista Vlastislav Toman, moderátor a hudební publicista Ilja Kučera mladší, kytarista a písničkář Jan Matěj Rak nebo významný hudební kritik Jiří Černý.

Spustit audio
  • Životní styl
  • Publicistika