Janičko, Alenko, Ivanko. Oslovujete lidi zdrobnělinami? Nemusí jim to být příjemné

14. duben 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Pracovní schůzka

Někteří lidé při oslovování druhých rádi používají zdrobněliny jmen. Odbornice na etiketu Alena Špačková před tím ale varuje. Podle ní je vždy nutné sledovat, jak člověk na takové oslovení reaguje.

„Zdrobnělina je familiárnost. Je to silnější, má to emocionální náboj a nemusí to být každému příjemné. Každý z nás vyšel z určitého prostředí a může mít třeba právě zdrobnělinu spojenou s degradací,“ vysvětluje.

V etiketě platí pravidlo: Oslovujme ty druhé tak, jak si oni sami přejí být oslovováni.

„Ne všichni mají povahu na to, aby se ozvali, když je oslovíme zdrobnělinou a jim to nevyhovuje. Pak je na nás, abychom sledovali neverbální projevy a zareagovali, nebo se zeptáme rovnou, jestli jim oslovení nevadí. Můžeme zůstat i u stávajícího oslovení, když se neozvou, ale to je nejméně šetrné,“ doplňuje Alena Špačková.

Existují i oslovení, se kterými se setkáváme výjimečně, a pak stojí za to si je vychutnat. Například na promocích slyšíme nejen pane rektore, ale i Vaše Magnificence.

Ke kardinálovi patří oslovení Vaše Excelence, ale není nutné ho používat. „Moderní etiketa připouští otče kardinále nebo pane kardinále. Je to civilní oslovení. Stejně tak nemusím říkat Vaše Eminence arcibiskupovi. Moderní etiketa v tomhle začíná být velmi tolerantní,“ dodává Alena Špačková.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová