Jan Vaněček: Sedmnáctiúhelník

21. říjen 2019

Měl jsem velkou starost a ne a ne se jí zbavit. Nedala mi spát,  myslel jsem na ni při chůzi, i když jsem stál nebo seděl. Šlo o pravidelný rovnoramenný sedmnáctiúhelník. 

Už od Velkého třesku, ke kterému došlo před osmnácti miliardami let, ho nikdo z lidstva  nedokázal sestrojit. Až na jednoho pána. Jmenoval se Carl Friedrich Gauss. Povedlo se mu to v roce 1796 a bylo mu tehdy pouhých devatenáct let.

Napsal o tom knihu. Stal se pak slavným německým  matematikem a fyzikem. Na pomník svého hrobu si přál vytesat ten sedmnáctiúhelník. Kameník to ale odmítl s tím, že vytesání takového tvaru by bylo složité a stejně by to vypadalo jako kruh.  

Já jsem tu Gaussovu knihu dlouze hledal v knihovně po regálech, ale marně. Přivolaná knihovnice mne politovala. Sice si po chvíli vzpomněla, že se na gymplu učili v matice o jakési Gaussově křivce, ale o rovnoramenném sedmnáctiúhelníku nepadlo ani slovo.

Ochotně mi doporučila, abych si raději vypůjčil nějakou pohádku. Tou že si před spaním zklidním mysl. Nabídla mi O červené Karkulce, ale tu jsem odmítl, je to lidožroutský horor. Měl bych z toho děsivé sny. 

Po tuplované porci swingu mne vleže na gauči napadlo, že zkusím sedmnáctiúhelník  sestrojit sám i bez té knihy. Pustil jsem se do díla. Jde mi to, už mám hotový desetiúhelník, zbytek zmáknu do Vánoc.

autor: Jan Vaněček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.