Jan Vaněček: Podzimní fotka

23. září 2019

Známý a oblíbený  českokrumlovský fotograf František Seidel převzal v roce 1935 po smrti svého otce Josefa rodinný fotoateliér. Ponejvíce se věnoval portrétní fotografii.

Fotil svatby, křtiny, narozeniny i jiné  rodinné a společenské  události. Byl to člověk  ochotný a přívětivý. 

Zažil útrapy – ač německé národnosti, byl rok vězněn nacisty. Po válce se stal  svědkem odsunu svého bratra a snoubenky do Německa. Zanechalo to v něm smutné vzpomínky.

Na svou milovanou nezapomněl, zůstal jí věrný, věřil, že se do Krumlova vrátí a vezmou se. Podařilo se to až v roce 1955. Sedávali spolu už jako manželé každou neděli na mši v kostele a bylo poznat, že se mají rádi. Drželi se za ruku a slušelo  jim to.

Když jsem měl  kdysi napsat  fejeton s názvem  Podzim, vrtalo mi hlavou, že by se k tomu možná  hodila  fotografie. Ale která? Padající listí, či jak traktory orají na poli, mi připadalo fádní.

Zašel jsem za panem Seidlem a svěřil se mu. Zamyslel se, na chvilku odběhl, a když se vrátil, pravil: „Něco jsem našel. Není to moje fotka, ale mého otce Josefa. Možná by vám vyhovovala.“ 

Bylo na ní panoráma Alp vyfocené z Kletě. Dozvěděl jsem se, že pan otec si tenkrát na podzim vyšlápl z Krumlova na vrchol s aparátem asi desetkrát, až natrefil počasí, kdy na Alpy byl z Kletě fascinující pohled, což na podzim bývá. Pak teprve zmáčkl spoušť. 

autor: Jan Vaněček
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.