Jan Hlach napsal příběh o své rodině, kterou rozmetaly politické procesy 50. let

22. říjen 2014

Tenhle příběh by žádný spisovatel nevymyslel. Jan Hlach si taky nic vymýšlet nemusel, stačilo vzpomínat.

Knihu o svém dětství a láskyplné rodině, kterou rozmetaly politické procesy 50. let, nazval Netleskej. Najdeme v ní tři prózy o osudech píseckého lékaře a jeho ženy soudkyně, kteří byli v roce 1950 zatčeni za to, že pomohli v útěku z republiky poslanci za národní socialisty Františku Uhlířovi. Ten se sice zachránil v cizině, Hlachovi však byli odsouzeni na mnoho let do vězení: otec v něm zůstal čtyři, matka deset roků. Pro jejich tři děti to znamenalo konec šťastného dětství; několik let pak museli strávit u příbuzných dlouhým čekáním na návrat rodičů.

Jan Hlach v předmluvě ke své knížce píše, že podnětem k psaní a vzpomínání byl nález starých rodinných písemností, mimo jiné i láskyplných lístků, které psala maminka otci v dobách, kdy ještě žili normálním životem.

autor: Hana Soukupová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová