Jan Cempírek: Výhra na kolbišti lásky

1. květen 2019

Byl květen, jeli jsme na školní výlet. 7. A. Kluci, holky, ale hlavně Laura. Luxusní, nedostižná bohyně – Laura. A mně bylo třináct a moc jsem o ni stál. Ovšem nejen já.

Ovšem nejen já. Mým sokem byl Eda, takový skrček, ale vtipný a v kolektivu oblíbený. Zkrátka jsme o přízeň třídní krásky bojovali dva, a jeden z nás musel z kola ven.

Laura dávala dlouho naději oběma. Chichotala se tu s Edou, tu se mnou. Tu hodila očkem po něm, tu po mně. Čert se v tom vyznej. Za této situace se měl hrát fotbal. Já byl kapitánem jednoho týmu, Eda druhého. Atmosféra jako ve westernu! Kdo vyhraje, získá Lauru. 

Mač začal. Byla to řežba, a před koncem zápasu – 3:3. Diváci šíleli! Laura nás napjatě sledovala. Tak kterej? V tu chvíli jsem dostal míč. Do slalomu jsem vložil poslední zbytky energie. Brankář hopsal mezi tyčemi, já se napřáhl a góóól! Góól! Tělocvikář odpískal konec. 4:3! Jsme vítězové! A já dal branku! A Laura bude moje!

Přijímal jsem gratulace a šťastně čekal na dívku svého srdce. Jenže pak jsem to uviděl. Eda svolával svůj tým. Byl naštvanej, to dá rozum. Ale najednou se jeho obličej roztáhl do úsměvu.

Chytil své poražené mužstvo kolem ramen, začal hopkat a zpívat: "Tak jsme druhý no a cóó, no a cóó, no a cóóó!" Byla v tom energie, radost a takové nějaké světlo a nadhled. Tak jsme druhý, no a co!

A já spatřil Lauru, jak přichází k Edovi a dává mu hubana na zpocenou tvář. Bylo po boji. Večer je pak viděli, jak se muchlují za chatkami. Ale to už nebyl můj příběh. A není dodneška.

Nevím už nic o Edovi, ani o krásné spolužačce Lauře. Jedna věc se mnou ale zůstala. Ta vzpomínka na Edovo přijetí porážky. Ten jeho pokřik, kterým přijal prohru a vlastně tím získal vše.

Proher přeci člověk zažije v životě dost. Ale má se z toho hroutit? Ne. Eda mě v sedmé třídě naučil, že i prohra může skončit vavřínem. Že si někdy stačí jen zplna hrdla zazpívat: Tak jsem druhej no a có, no a có, no a cóoo.

Prohry jsou vlastně fajn, a když je člověk umí přijmout, je vítězem. A nejen na kolbišti lásky.

autor: Český rozhlas České Budějovice
Spustit audio

Související