Jan Cempírek: Duťáci

8. duben 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ilustrační snímek
0:00
/
0:00

Vždy mě fascinovaly zdánlivě jednoduché věci, o kterých by si jeden myslel, že je nemožné je zásadně změnit. Ale doba covidová žádá kreativitu, a proto vznikla společenská hra duťáci.

Zatím neznáte? Ovšem obyčejné „Člověče, nezlob se“ jistě ano. Co lze na té primitivní hře vylepšit, ptáte se?! A já vám říkám, zahrajte si duťáky!

Potřebujete jen herní sadu s dutými plastovými figurkami, odtud název duťáci, a už nic více. Pravidla zůstávají stejná jako při normálním Člověče, ovšem zásadní vylepšení se odehrává v okamžiku, kdy chcete vyhodit soupeřovic pumprlíka.

Vy ho totiž vyhodit nemusíte! Můžete mu svou dutou figurkou skočit na záda a pak... pak už vás nebožák zkrátka veze dál jako svůj batoh. Před domečkem z něj seskočíte a svěže doskáčete do cíle.

Jednoduché jako facka, ale funguje to skvěle! Člobrdo dostane tímto vylepšením úplně jiné grády. A navíc ten pocit, že se zadarmíko vezete na nebohém protihráči! Ten je mnohem lepší, než kdybyste ho postaru jen tak vyšoupli.

A že by vás oba mohl vyhodit někdo třetí? Teoreticky ano. Ale nevěřte tomu. Nevyhodí vás žádný soupeř, protože z 99 procent neodolá a skočí vám také na záda a ten nešťastník dole rázem veze na svých bedrech už parazity dva.

Báječná hra tihle duťáci, dejte na mě. Bude vás bavit. Protože je to tak nějak v lidské přirozenosti, že když se někdo může svézt nějakému užitečnému joudovi na zádech, tak toho využije. A ještě mu do toho poťouchle juchá do ucha: „Člověče, nezlob se!“

autor: Jan Cempírek | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?