Jan Balabán: Zeptej se táty. Román o smrti, umírání a hledání života čte herec Norbert Lichý
Dospělí sourozenci Hans, Emil a Kateřina se vyrovnávají se smrtí svého otce, lékaře Jana Nedomy. Stejně jako jejich matka Marta. Celá rodina se navíc musí vypořádat s obviněním, které vyřkl kdysi přítel jejich otce a manžela, že Jan Nedoma spolupracoval s komunistickým režimem.
Napsal: Jan Balabán
Román o smrti, umírání a hledání života napsal ostravský spisovatel Jan Balabán. Postava překladatele a příležitostného spisovatele Emila Nedomy je do určité míry autobiografická. I autorovi před pár lety zemřel otec.
Sám Jan Balabán zesnul doslova pár dní po dokončení svého rukopisu, k tomu na den přesně šest let po úmrtí svého otce. Bylo mu pouhých 49 let.
Román Zeptej se táty vyšel roku 2010 v brněnském nakladatelství Host. V následujícím roce získal titul Kniha roku v anketě Magnesia Litera. Pro rozhlas ho načetl herec Norbert Lichý.
„Odpuzoval banalitu a plytkost“
Letos v lednu jsme si připomněli nedožité 60. narozeniny spisovatele a překladatele Jana Balabána, o němž novinář Jiří Peňás kdysi napsal, že „v něm byl rys, o kterém psali ti, kteří poznali Franze Kafku: že totiž všichni začali v jeho přítomnosti vážit slova. To vůbec neznamenalo, že by neměl smysl pro humor, jen od sebe jako by vnitřní silou osobnosti odpuzoval banalitu a plytkost.“
A takový byl i coby autor. Jan Balabán byl především povídkář. Povídkovým souborem Středověk v roce 1995 debutoval. Následovaly knihy povídek Boží lano, Prázdniny, Možná, že odcházíme a Jsme tady.
Za soubor povídek Možná, že odcházíme získal v roce 2005 Magnesii Literu za prózu. Vedle posmrtně vydaného románu Zeptej se táty napsal ještě romány Černý beran nebo Kudy šel anděl. Jeho povídkám i románům je společný existenciální rozměr.
Související
-
Karel Václav Rais: Pes. Smutný příběh o synovi, který se po letech vrací domů
Prvorozený syn po letech přijíždí na návštěvu do rodného domu, ale jediný, kdo z toho má radost, je zřejmě starý pes Ořech. To je zápletka povídky Karla Václava Raise.
-
Bagristovi museli koupit flašku rumu, aby zbořil kapli. Příběhy vsí u Temelína inspirovaly Rybí krev
Po staletí tu stály vesnice. Musely ale ustoupit stavbě Jaderné elektrárny Temelín a Hněvkovické nádrže. Do těchto míst a doby zasadil Jiří Hájíček svůj nejslavnější román.
-
Moje postavy často velmi trpí a já trpím s nimi, říká spisovatel Dalibor Vácha
Až tři tituly ročně odevzdává nakladatelům jihočeský spisovatel, historik a učitel Dalibor Vácha. Jeho poslední knihou je příběh o Třech králích z doby nacistické okupace.
Nejnovější zprávy
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.