Jakuba Katalpa: Angela. Příběh dcery dozorce z koncentračního tábora, kterou pronásleduje minulost jejího otce
Angelin otec byl velkorysý a laskavý člověk, nikdy o nikom nemluvil špatně. Byl veselý, hlučný a neustále v dobré náladě. Měl širokou tvář, husté obočí a odzbrojující úsměv. Nikdy se nerozčiloval. Pokud ho něco vyvedlo z míry, hovořil tichým, důrazným hlasem. Jen na předloktí měl vytetovanou krevní skupinu. Angela jako malá holčička nevěděla, že to byla povinnost příslušníků SS…
Povídku Angela napsala česká spisovatelka Jakuba Katalpa. Vypráví příběh ženy, jejíž otec byl za války dozorcem v koncentračním táboře. To pak celý život pronásleduje právě jeho jedinou dceru.
„Angela kdesi četla, že většina Němců z její generace má v rodině někoho, kdo se aktivně a ochotně podílel na uskutečňování Hitlerova šíleného plánu. Jenže valná část těchto lidí zůstala bezejmenných; byli to vojáci wehrmachtu, úředníci, řadoví členové strany. Jen málokdo z nich vystoupil – nebo byl donucen vystoupit – z nepřehledného proudu. Angelinu otci se to stalo. Jeho jméno bylo známé.“
Rozhlasové zpracování povídky vzniklo v roce 2019. Text pod režijním vedením Jakuba Doubravy načetly Andrea Mohylová a Apolena Veldová.
Jakuba Katalpa
Jakuba Katalpa se narodila v roce 1979 v Plzni. Západním Čechám zůstává stále věrná, dnes tam žije i s manželem a dcerou. Rodný kraj, tedy přesněji západočeské pohraničí jí nabídlo také inspiraci pro psaní.
„Když jsem byla malá, byli odsunutí Němci, alespoň v létě, součástí našeho života. Měli jsme chalupu v pohraničí… Odjakživa jsem věděla, že tam kdysi bydleli Němci, hrávali jsme si na zbytcích starých domů, prolézali jsme rozpadlé obvodové zdi, na poli jsme hledali zbytky porcelánu, mince a knoflíky. Navíc jsme se každé prázdniny s Němci, kterým naše chalupa patřila, setkávali, přijížděli se totiž na svůj bývalý dům podívat. Objevovaly se celé rozvětvené rodiny. Přijížděli staří lidé, kteří v našem domě žili, jejich potomci i příbuzní.“
Češi a Němci a jejich vztahy za druhé světové války a po ní – to je jedno z témat, kterým se Jakuba Katalpa ve svých textech věnuje. Zpracovala ho například v románu Němci, který vyšel v roce 2012. V následujícím roce za něj autorka získala Cenu Josefa Škvoreckého a Cenu Česká kniha.
O Češích, Němcích a holocaustu je román Zuzanin dech, který v roce 2020 vydalo nakladatelství Host.
Jakuba Katalpa ještě pod svým vlastním jménem Tereza Jandová debutovala v roce 2000 útlou povídkovou knížkou Krásné bolesti. V roce 2003 jí vyšla novela s názvem Je hlína k snědku?, za niž byla v následujícím roce nominovaná na Magnesii Literu pro objev roku.
Za svůj další román Hořké moře (2006) byla nominována na Cenu Jiřího Ortena. V roce 2017 jí její domovské nakladatelství Host vydalo román ze současnosti Doupě.
Jakuba Katalpa je také autorkou řady povídek, které vycházejí v nejrůznějších sbornících. Některé z nich mají i rozhlasovou podobu.
Související
-
Případ pro exorcistu. Komisařka Výrová vyšetřuje vraždu mladé dívky. Stala se obětí vymítání ďábla?
Ve vsi nedaleko Olomouce je v kostele nalezeno tělo mrtvé Veroniky. Je do vraždy zapleten kněz? Stopy nečekaně vedou i k univerzitě. Případ se komplikuje a přibývají mrtví…
-
Emil Hácha – příběh velké oběti. Jak dnes vnímat odkaz protektorátního prezidenta?
Velmi komplikovanou postavou naší historie je Emil Hácha. Prezidenta sloužícího v nejtěžším období novodobého státu společnost odsoudila ještě v posledních chvílích života.
-
Hodně pozdě, ale lepší než vůbec. Nové Kameny zmizelých v Budějovicích připomínají oběti holokaustu
Už na celkem 29 Kamenů zmizelých můžete narazit v ulicích Českých Budějovic. Kostky s mosaznou destičkou zasazené do chodníků připomínají oběti nacistického vyvražďování.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.