Jako zdravotní sestra zažila epidemii tuberkulózy v Čechách, působila ale i v Indii

1. srpen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Věra Naušová (vpravo dole) na Sociální škole ve Vimperku v roce 1947

Věra Naušová se narodila v roce 1929 v Českých Budějovicích. Její tatínek, Bohumil Nauš, člen národně socialistické strany, byl před válkou úředníkem na radnici, maminka pocházela ze známé českobudějovické rodiny Schaffelhoferů.

Paní Věra celý život pracovala jako zdravotní sestra. Působila na plicním oddělení nemocnice v Českých Budějovicích, ale také ve Vimperku a Táboře.

Ve zdravotnictví začínala po válce, kdy velkým problémem byla tuberkulóza. „Tenkrát bylo tolik tuberkulózy, všude, nejenom tady v Budějcích, ale všude v republice, protože nebyly léky. Bylo to po válce, tihle lidé byli živi ze zvláštních přídělů potravin, aby mohli mít vylepšenou stravu. Pak se asi v roce 1947 objevily nové léky,“ vzpomíná.

Osmiletá Věra Naušová s tatínkem na výletě na Šumavě (vpravo)

Jako zdravotní sestra pracovala Věra Naušová nejenom v jižních Čechách, ale i v Indii. Její vyprávění si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.

autor: Filip Černý
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.