Jako zdravotní sestra zažila epidemii tuberkulózy v Čechách, působila ale i v Indii
Věra Naušová se narodila v roce 1929 v Českých Budějovicích. Její tatínek, Bohumil Nauš, člen národně socialistické strany, byl před válkou úředníkem na radnici, maminka pocházela ze známé českobudějovické rodiny Schaffelhoferů.
Paní Věra celý život pracovala jako zdravotní sestra. Působila na plicním oddělení nemocnice v Českých Budějovicích, ale také ve Vimperku a Táboře.
Ve zdravotnictví začínala po válce, kdy velkým problémem byla tuberkulóza. „Tenkrát bylo tolik tuberkulózy, všude, nejenom tady v Budějcích, ale všude v republice, protože nebyly léky. Bylo to po válce, tihle lidé byli živi ze zvláštních přídělů potravin, aby mohli mít vylepšenou stravu. Pak se asi v roce 1947 objevily nové léky,“ vzpomíná.
Jako zdravotní sestra pracovala Věra Naušová nejenom v jižních Čechách, ale i v Indii. Její vyprávění si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.
Související
-
Zúčastnil se 14 mistrovství světa v muškaření, vydává ale také režimem zapovězené knihy
Sportovní rybář, nakladatel, parazitolog. Zdánlivě nesourodé oblasti spojuje ve svém životě Karel Křivanec, který byl také vedoucím české reprezentace v muškaření.
-
Áda Školka stál u zrodu fenomenální Budvarky i dalších kapel, jihočeskou dechovku hrál až v Americe
V úterý 3.11. zemřel Áda Školka, legendrání osobnost dechové hudby. My si ho nyní připomeneme pořadem Jihočeši, natočeným u příležitosti hudebníkových 85. narozenin.
-
Neví ani, kdy se narodila. Našli ji vojáci v troskách vybombardovaného domu
„Já jsem měla v životě snad deset jmen,“ trpce se usmívá Eliška Prokopová. „Nejdříve mi říkali Karin Kruppe, ale v matrice jsem měla zapsáno jméno Alžběta Kupková...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.