Jako zdravotní sestra zažila epidemii tuberkulózy v Čechách, působila ale i v Indii
Věra Naušová se narodila v roce 1929 v Českých Budějovicích. Její tatínek, Bohumil Nauš, člen národně socialistické strany, byl před válkou úředníkem na radnici, maminka pocházela ze známé českobudějovické rodiny Schaffelhoferů.
Paní Věra celý život pracovala jako zdravotní sestra. Působila na plicním oddělení nemocnice v Českých Budějovicích, ale také ve Vimperku a Táboře.
Ve zdravotnictví začínala po válce, kdy velkým problémem byla tuberkulóza. „Tenkrát bylo tolik tuberkulózy, všude, nejenom tady v Budějcích, ale všude v republice, protože nebyly léky. Bylo to po válce, tihle lidé byli živi ze zvláštních přídělů potravin, aby mohli mít vylepšenou stravu. Pak se asi v roce 1947 objevily nové léky,“ vzpomíná.
Jako zdravotní sestra pracovala Věra Naušová nejenom v jižních Čechách, ale i v Indii. Její vyprávění si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.