Jako zdravotní sestra zažila epidemii tuberkulózy v Čechách, působila ale i v Indii
Věra Naušová se narodila v roce 1929 v Českých Budějovicích. Její tatínek, Bohumil Nauš, člen národně socialistické strany, byl před válkou úředníkem na radnici, maminka pocházela ze známé českobudějovické rodiny Schaffelhoferů.
Paní Věra celý život pracovala jako zdravotní sestra. Působila na plicním oddělení nemocnice v Českých Budějovicích, ale také ve Vimperku a Táboře.
Ve zdravotnictví začínala po válce, kdy velkým problémem byla tuberkulóza. „Tenkrát bylo tolik tuberkulózy, všude, nejenom tady v Budějcích, ale všude v republice, protože nebyly léky. Bylo to po válce, tihle lidé byli živi ze zvláštních přídělů potravin, aby mohli mít vylepšenou stravu. Pak se asi v roce 1947 objevily nové léky,“ vzpomíná.
Jako zdravotní sestra pracovala Věra Naušová nejenom v jižních Čechách, ale i v Indii. Její vyprávění si můžete poslechnout v pořadu Jihočeši.
Související
-
Neví ani, kdy se narodila. Našli ji vojáci v troskách vybombardovaného domu
„Já jsem měla v životě snad deset jmen,“ trpce se usmívá Eliška Prokopová. „Nejdříve mi říkali Karin Kruppe, ale v matrice jsem měla zapsáno jméno Alžběta Kupková...
-
Manželé Měkotovi žijí na místě zaniklé vesnice v domě z přírodních materiálů, v omítce mají kravince
„Já kravinci říkám s nadsázkou kosmický materiál,“ směje se Martin Měkota. Vyučený elektrikář a stavebník se ženou postavil dům na místě zaniklé vesnice Hodonice u Malont.
-
Na mnoho jihočeských skal vylezl mezi prvními Rudolf Vaclík. Pomáhal vytvářet cesty pro horolezce
Rudolf Vaclík patří k zakladatelům jihočeského horolezení. Má pět oficiálně zaevidovaných prvovýstupů, například na skálu Barevka u Krumlova trasou Karbunkulový hřeben.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka