Jako kotě si příst - Jiří Grossmann a Dean Martin

21. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Grossmann a Miloslav Šimek v Rádiu Retro: 60 let Semaforu

Jiří Grossmann sice nebyl hlavní profesí zpěvák (daleko častěji ho potkáme v písničkách jako textaře), ale když už si stoupnul k mikrofonu, jeho výtečné frázování dodávalo písním specificky osobní rozměr. Vlastně si tak nezadá s výkony špičkových představitelů jím samotným oblíbené country music.

Do tohoto žánru ostatně spadá i song Jako kotě si příst, ačkoliv jeho původní interpret – Dean Martin – rozhodně nepatří do škatulky country pěvců. Dalece ji překračuje mnoha směry, konec konců proto taky patří do elitní společnosti amerických super-zpěváků typu Binga Crosbyho, Perryho Coma, či Franka Sinatry.

A stejně jako k posledně jmenovanému swingovému švihákovi, patří i k Martinovi sošná tvář, tmavé vlasy prozrazující italské předky, trocha mafiánského tajemna v zákulisí, filmové plátno, sláva, obdiv žen… ale hlavně mužný, plný hlas. Když na to přijde, i geniálně swingující.

Tak jak to slyšíme v předobrazu Grossmannova „Kotěte“, skladbě Too Many Chiefs Not Enough Indians.

autor: Martin Schuster | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio