Jako kdysi Rangers... Porta je příležitost odstartovat hudební kariéru, říkají pořadatelé přehlídky
Sedmapadesátý ročník hudební přehlídky Porta je v běhu. Právě se chystají oblastní kola, uzávěrka přihlášek do toho jihočeského připadá na 7. března. Písničkáři a kapely dostanou příležitost představit svou autorskou i interpretační tvorbu z oblasti folku, country, bluegrassu a podobně.
Nejlepší pak postoupí do republikového finále, které se uskuteční v létě v Řevnicích. Podle předsedkyně spolku Anny Roytové i dramaturga festivalu, muzikanta, moderátora a bývalého hudebního redaktora Českého rozhlasu České Budějovice Zdeňka Schwagera je Porta ale zejména platformou pro setkávání a utváření kontaktů a vazeb.
„Porta mně osobně pomohla k tomu, že jsem naskočil do různých kapel. Že jsme se tam potkali,“ říká Zdeněk Schwager, „v tom je smysl potkávání na Portě. Konfrontace, spřátelení se a potom společné hraní. Takže třeba The Giant Mountains Band, ale i moje hudební současnost s Lenkou Slabou, to všechno způsobila Porta.“
Soutěžní přehlídka se prolnula i do jeho profesního života v českobudějovickém rozhlase. „Žiju z toho dodnes. Měli jsme úžasné štěstí, že jsme zažili dobu svobodného vysílání. Tak jako dnes, i tenkrát jsme mohli vzít lidi do studia a živě se s nimi bavit, mohli jsme natáčet ve studiu, dělat hudební tvorbu. Vznikla tady spousta muziky. Počínaje Waldemarem Matuškou, Helenou Vondráčkovou, Naďou Urbánkovou až k jihočeským folkovým kapelám,“ vyjmenovává.
„Pro mě to bylo hledání a vytváření prostoru,“ pokračuje Zdeněk Schwager, „jako mladý muzikant jsem měl tenkrát velkou radost, když jsme mohli hrát na rozhlasových vlnách. A to samé jsem chtěl zpřístupnit i dalším mladým kapelám. Takže třeba jihočeská Porta ze Strakonic se nahrávala, celou noc jsem pak pracoval a druhý den se to mohlo odvysílat.“
Čtěte také
V současnosti vítěz jihočeské Porty dostane příležitost nahrát v profesionálním studiu zdarma písničku, republikový vítěz pak celé cédéčko. Jak ale říká Anna Roytová, hlava Porty, s nahrávkami to není tak jednoduché: „Dneska si peníze sežene každý a to cédéčko si natočí, ale co pak s ním dál?“
Ocenění účastníci finále v Řevnicích proto získávají i příležitost proniknout do hudebních playlistů rádií. „Kolega Vondráček to pak dává do všech rádií včetně Českého rozhlasu. Má i svůj pořad Karavana, kde se tyto nahrávky použijí,“ připomíná Anna Roytová.
Úspěchem na Portě odstartovali svou slavnou hudební kariéru třeba Rangers, z jihočeských kapel a písničkářů Nezmaři, Žalman, Pavlína Jíšová, SEMTAM, Epydemye a další. „Na přehlídky chodí i pořadatelé různých festivalů a vybírají si do svých programů hosty. Takže příležitost je to velká,“ dodává Anna Roytová.
Startovací „portál“ k vykročení do hudebního světa se tedy právě znovu otevírá. Oblastní kolo Porty pro jižní Čechy se i letos uskuteční ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice, a to v sobotu 18. března. Navázat by mělo společné jamování v rozhlasové kavárně.
Celý rozhovor s Annou Roytovou a Zdeňkem Schwagerem o hudební soutěžní přehlídce Porta si poslechněte online.
Související
-
Balada o líbacím býkovi a další písně vznikly během covidu. Ivo Jahelka měl totiž čas probrat spisy
Advokacii pomalu opouští, zpívat o ní ho ale pořád ještě baví. Ivo Jahelka se během covidové pauzy pustil do probírání krabic z půdy a našel pravé skutkové poklady.
-
Slyšet vlastní písničku o poločase mezi Kabátama a Abbou je príma, směje se René Souček
Na jih Čech přišel za láskou. Manželství sice nevydrželo, ale René Souček zůstal. Pracuje jako strojvedoucí, kromě toho je folkovým písničkářem, hraje na kytaru i ukulele.
-
V Československu ženy na trombon nehrají, řekli a dali jí lesní roh. Teď je za to hornistka vděčná
Zuzana Rzounková vede hornové kurzy a hru na lesní roh vyučuje i na akademii múzických umění. Sama vystupovala v řadě orchestrů od Filharmonie Brno po Českou filharmonii.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.