Jak zadržovat vodu v krajině, řešili lidé na veřejném jednání v Dačicích

Sucho
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Sucho

Dačice na Jindřichohradecku připravují strategii boje se suchem. Region už kvůli kůrovcové kalamitě téměř přišel o smrkové lesy. Nezalesněné holiny a velké lány polí povedou podle odborníků k dalšímu vysušování krajiny.

Obyvatelé města teď dostali na otevřeném jednání možnost připojit svoje zkušenosti a návrhy, jak vodu v krajině zadržovat.

„Udělali jsme velké suché plochy, ať už ve městech nebo velké sklizené lány, a když na to svítí sluníčko a není tam voda, tak najednou tam máme povrchovou teplotu čtyřicet až padesát stupňů. Od toho se ohřívá vzduch, proudí nahoru a stoupá tak vysoko, že tam potká potom proudění, které jde na oceán, a tak vysycháme,“ popsal princip vysychání krajiny klimatolog Jan Pokorný.

Při boji s oteplováním je podle něj mnohem důležitější než nulová uhlíková stopa právě zadržování vody v krajině. „My bychom měli spoustu příležitostí, jak oxid uhličitý stáhnout do půdy, do organické hmoty v půdě, a to můžeme udělat jenom tak, že zadržíme vodu, aby ty rostliny rostly,“ dodal Jan Pokorný.

Dotace neuznávají zásadní roli zemědělce

Jiří Váňa, který přišel v Dačicích o zadržování vody v krajině debatovat, vidí problém například v melioracích. „Alespoň kdyby se udělaly hrázky, tak se to bude do břehů rozlévat a vsakovat, malinko se vrátíme tam, kde jsme byli,“ řekl.

Svůj názor připojil i ekologický zemědělec Miloš Stejskal. Podle něj je velkým problémem nedostatek organické složky v půdě, která spíš než na polích končí v bioplynových stanicích.

Praktické kroky ke změně ale stále chybí. „Pokud jsou dotace takové, že podporují produkci a neuznávají zásadní roli zemědělce, tedy to, že vytváří místní klima a rozhoduje o množství a kvalitě vody, tak se to nehne,“ zdůraznil Jan Pokorný.

Naopak město Dačice by podle něj mohlo ostatním sloužit za vzor. S vysycháním krajiny se snaží bojovat. Například i změnou přístupu k vlastním investicím. V posledních měsících u plánovaných staveb nechybí ani důraz na hospodaření s dešťovou vodou a bude tomu tak i dál.

„Konkrétně projektujeme třeba parkoviště Berky z Dubé, což je takové záchytné parkoviště a tam se díváme tímto směrem, to znamená, že by tam měla být zatravňovací dlažba, která umožňuje dešťovým srážkám zasakovat se do země,“ potvrdil Martin Šťastný z odboru dotací a investic.

Návrhy, které při jednání kulatého stolu Zdravého města Dačice zazněly, teď radnice zapracuje do chystaného auditu krajiny. Představí ho na konferenci k hospodaření s vodou v krajině, kterou pořádá 12. listopadu.

Spustit audio

Související