Jak vyprávěl Jiří Černý o legendární Houpačce a jak na něj vzpomíná Pavel Jim Drengubák z Nezmarů

27. srpen 2023

Uprostřed srpna 2023 nás zasáhly odchody velkých a nezapomenutelných osobnosti hudební scény. Jednou z nich byl rodák z Karlových Varů, opravdový Čechoslovák, po otci Čech a po mamince Slovák, hudebník, zpěvák a skladatel, zakládající člen a velká tvůrčí opora kapely Elán Václav Vašo Patejdl.  

Jeho písničky si připomeneme společně s Vašovými vzpomínkami na to, kdo vymyslel název Elán, i na to, čím byl v mládí z muziky především ovlivněn a jak se Elán kdysi potkal na festivalu v Dánsku se slavnou americkou kapelou Chicago. 

Vašo Patejdl zemřel po krátké těžké nemoci letošního 19. srpna ve věku 68 let.

Dva dny předtím došel do konce svého velice plodného 87letého života nejváženější z českých hudebních publicistů Jiří Černý. 

Jiří Černý

Specifickou součástí jeho života byly jeho Antidiskotéky, kterými po celé republice objevoval hudební hodnoty lidem, kterými by zůstaly jinak utajeny. Jejich důležitou zastávkou byly České Budějovice, kde měl Jiří Černý řadu přátel, k nimž patřili také Nezmaři. 

Jeden z členů této proslulé folkové skupiny Pavel Jim Drengubák také pod Světly ramp zavzpomínal na Jiřího Černého.

Velký hit  Gilberta Bécauda L'important c'est la rose, v české verzi Podívej, kvete růže, dal název pořadu Jiřího Černého ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice před patnácti roky, který sugestivně doprovázely fotografie Michala Tůmy z Bécaudova českobudějovického  koncertu v roce 1976.  

A hlas Jiřího Černého si můžete poslechnout prostřednictvím úryvku rozhovoru, který s velikánem české hudební publicistiky vedl autor pořadu o legendárního rozhlasové Houpačce.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio