Jak správně ukládat chleba do mrazničky? Poradí cukrářka Mirka van Gils Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Domácí, velmi jednoduchý pecen chleba

Chleba do mrazničky samozřejmě dát můžeme, ale pozor, jen tehdy je-li čerstvý a dokonale vychladlý. Teplé pečivo by se mohlo zapařit a to není dobře. Ve starším pečivu bychom zase mohli zamrazit vznikající plísně.

A nejlepší je si zamrazit svůj vlastní domácí chleba. Ideální je ho v troubě nedopékat úplně. Po vytažení z trouby, necháme chleba zchladnout, zabalíme do alobalu a dáme do mrazáku. Musíme mít ale ošetřeno, aby se nám do pečiva nenatáhl pach masa nebo česneku.

Před následným použitím pečivo dáme rovnou z mrazáku do trouby, vyhřáté na 180 – 200 °C a dopečeme ho. Na stůl pak dáváme „čerstvě“ upečený výrobek.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková