Jak se jihočeští vědci zasloužili o rozmnožení silně ohrožených ptáků rybáků obecných na jihu Čech

6. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Chovatelé mají v plánu zachráněné rybáky obecné dále rozmnožovat

Aktuální vydání pořadu Máme rádi zvířata přináší hned několik zajímavostí. Především příběh mainského kocoura Damiána, veterinární poradnu a reportáž o jihočeských vědcích a rybácích obecných. Připravila Jitka Cibulová Vokatá.

Na začátku vás čeká kočičí příběh. Smečka sedmi koček a dvou psů je totiž zcela neodmyslitelná součást rodiny Terezy Šípové z Radomyšle na Strakonicku. Šéfuje jí nejstarší osmiletý mainský mývalí kocour Damián. Konkurenci těžko nesl. Novým kočičím přírůstkům, které přišly z ulice i koťatům, ale neublížil. Výhrady měl k příteli chovatelky, ale to se zakrátko srovnalo.

„Ze začátku, když jsme spolu začali chodit, ho Damián nemohl vystát. Pak mu ale přítel začal kupovat kapsičky a teď ho má radši než mě“, tvrdí Tereza Šípová. Dlouhá a heboučká kocouří srst je sice příjemná, ale má velké úskalí. Venku je lapačem všeho, co se s ní potká.

Čtěte také

„Damián občas přinese v srsti klacíky a jednou dokonce i slimáka“, říká jeho chovatelka. „Česání je u něj velký problém. Když vezmu hřeben do ruky, hned na mě útočí“, stěžuje si jeho majitelka. Mainský mývalí kocour z Radomyšle býval i dobrý lovec. Dokázal chytit nejenom myši, ale i kosa nebo holuba. S věkem ale zlenivěl a myši už neloví. V tom ho ale zastanou ostatní kočky.

Některé přinesou ukázat i čtyři myši denně. Snad z vděčnosti, že je rodina Šípových přijala.

Celý pořad si můžete poslechnout online nebo si jej stáhněte do svých počítačů a mobilů k pozdějšímu poslechu.

autor: Český rozhlas České Budějovice | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio