Jak ochutit jarní salát? Francouzským dresinkem nebo zálivkou z medu a citronu
Pokrmy z listové zeleniny přináší tělu vitalitu a pomohou bojovat s pověstnou jarní únavou. Zelené listy hlávkových salátů, špenátu, výhonky čekanky a další lupení chrání buňky proti volným radikálům, snižují hladinu škodlivého cholesterolu v krvi, zlepšují soustředění, zbavují stresu a při pravidelné konzumaci pomohou také vlasům, nehtům i kůži.
Kulinář Petr Stupka, kterého znáte z pořadu Kuchařské čarování, se proto podělil o své tipy, které pomohou zpestřit zdravou stravu. Nabízí čtyři variace pro ochucení jarního listového salátu.
Francouzský dresink
V misce šlehejte delší dobu extra panenský olivový olej, jemně nakrájenou šalotku (nebo cibuli) a špetku mořské soli. Můžete přidat i trochu nasekaného česneku. Po několika minutách cibule změkne a pustí do oleje šťávu. V tu chvíli přidejte vinný ocet a opět šlehejte, aby se vše spojilo do celistvé emulze.
Je možné přidat i trochu bílého vína a doplnit dresink nakrájenou cibulovou natí, strouhanými ředkvičkami, zjemnit citronovou šťávou a také lehce přisladit medem nebo třtinovým cukrem. Tato výrazná a zdravá zálivka snese trochu kysané smetany nebo hustého jogurtu.
Med a citron
Stačí jenom smíchat med s citrónovou šťávu a k tomu přidat pár kapek olivového oleje a čerstvě mletou mořskou sůl.
Je důležité, aby byly listy salátu dobře okapané nebo dokonce odstředěné. Pak na nich nezůstane voda, která by sílu dresinku zředila či zcela popřela.
Univerzální zálivka Petra Stupky
Ze zkušenosti vím, že nejoblíbenější příchutí salátů v Česku je výrazná sladkokyselá variace. Proto svařte v rendlíku stejné množství cukru a octa s trochou soli. A to je v podstatě vše. Po zchladnutí stačí tuto silnou esenci namíchat na opláchnutý salát, přidat trochu jemného oleje a je hotovo.
Můžete ale také tuto sladkokyselou zálivku doplnit jogurtem nebo kysanou smetanu nebo přidat nasekanou pažitku a podobně.
Speciální pošumavský dresink
Slaninu nakrájejte na stejnoměrné nudličky a rendlíku či pánvi lehce rozškvařte. Do voňavého tuku vložte drobounce posekanou cibuli a nechte ji zapěnit. Pak přidejte trochu hladké, plnotučné hořčice, případně i posekanou ančovičku a vše už jenom krátce osmahněte.
Nakonec vmíchejte kysanou smetanu, trochu citronové šťávy nebo octa a cibulovou nať nebo pažitku.
Související
-
Kopřivy v kuchyni. Přidejte je do nádivky, k bramborám, do polévky i omáčky
V jarním jídelníčku nezapomínejte na jednu tradiční bylinku – kopřivu. Míst, kde ji můžete najít, je nepřeberně, a tak nic nebrání tomu přidat ji do celé řady pokrmů.
-
Jak si naklíčit zrnka a semínka?
Nejjednodušší cesta ke zdravým klíčkům vede do obchodu. Kdo chce ale mít z klíčků dvojnásobnou radost a užitek, může si doma semena či zrnka naklíčit sám.
-
Pivovarská cibulačka – originální variace známé polévky s pivem
Polévky bývaly dominantní součástí tradiční kuchyně a připravovaly se v podstatě ze všeho, co bylo k dispozici. Variace cibulačky s českým pivem je velmi originální.
Nejnovější recepty
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka