Jak na registraci seniorů starších osmdesáti let. Poradíme vám

18. leden 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Systém pro registraci lidí starších 80 let na očkování

Lidé starší osmdesáti let se můžou registrovat na očkování proti covidu-19. S registrací ale můžou mít právě senioři problémy. Proto vám poradíme stručně, jak na to. Malou vysvětlovnu ve formě nejdůležitějších otázek a odpovědí pro vás připravila reportérka Jitka Cibulová Vokatá.

Co všechno by si senioři měli připravit, než začnou se samotnou registrací?

Potřebují mobilní telefon. Pokud se chtějí zaregistrovat sami, tak i přístup k internetu. Dále občanský průkaz a  průkaz zdravotní pojišťovny.

Pokud patříme k seniorům, kteří umějí zacházet s internetem, jak dál postupovat?

Otevřít si stránky ministerstva zdravotnictví. Na hlavní straně uvidíte nápis očkování proti nemoci covid-19. Když na něj kliknete, najdete tam návod, jak a na jakých webových stránkách se zaregistrovat. Do formuláře rezervačního systému zadáte telefonní číslo. Je jedno, jestli patří vám, vašim dětem nebo vnoučatům. Na toto číslo obratem přijde číselný kód, který vložíte do systému. To je klíč, díky kterému se vám otevře registrační formulář.

Jaké údaje musíme vyplnit ve formuláři?

Vůbec nejdůležitějším údajem, který do formuláře budete vyplňovat, je rodné číslo. Na základě něj si systém ověřuje, kolik let je zájemci o očkování. Kromě toho vyplníte taky očkovací místo, které máte nejblíž k bydlišti. Tím, že formulář odešlete, potvrdíte, že máte o očkování zájem.

Termín očkování se dozví zájemci ihned?

Pokud jsou na nejbližším očkovacím místě volné vakcíny, systém vás hned automaticky přesune k rezervaci dne a času očkování. V SMS zprávě bude další číselný kód. Když ho zadáte do systému, tak se vám ukážou nabízené termíny. Jeden z nich si vyberete a zarezervujete.

Pokud bych jako senior tohle sám nezvládnul, na koho se mám obrátit s prosbou o pomoc?

Máte tři možnosti:

Na stránkách ministerstva zdravotnictví najdete kontakt na bezplatnou poradenskou telefonní linku s číslem 1221. Nebo si klikněte na odkaz: 

https://koronavirus.mzcr.cz/ockovani-proti-covid-19/

Můžete se taky obrátit na svého praktického lékaře.

Třetí možností je poradenská telefonní linka Jihočeského kraje s číslem 800 100 450. I na ní čekají vyškolení pracovníci, kteří vám s registrací pomůžou.

Na očkování pak nezapomeňte přijít s kartičkou pojištěnce a vyhraďte si na ně zhruba 45 minut.

Spustit audio