Ivan Mls: Roušky

30. březen 2020

Taky už pár dnů nosím, ostatně jako všichni, na veřejnosti roušku. A zjišťuji, jak takový nevelký kus textilie dokáže změnit svět kolem nás.

Umíte si představit, že byste třeba ještě v únoru vyrazili se zakrytým obličejem někam na nákup? Rázem byste byli krajně podezřelí, to v tom lepším případě, v tom horším by vaše zakuklení vyhodnotili za loupežnické maskování a volali na vás ochranku nebo policii. Dneska vás s odhaleným obličejem do obchodu vůbec nepustí, čím je člověk zahalenější, tím líp.

Nošení roušky má i své další výhody – muži se kupříkladu ráno nemusí zdržovat holením, protože pod rouškou je úplně jedno, zda jste zarostlí jako Ezau, nebo máte tvář holou jako miminko. Navíc, vousy působí tak trochu jako suchý zip a rouška z obličeje nesklouzává, jak mám otestováno. A předpokládám, že ženy zase ušetří hodně peněz za rtěnky.

S rouškou se také můžete komukoli smát do obličeje, šklebit se na něj, a popřípadě i vyplazovat jazyk – aniž byste za to něco schytali. Prostě to vaše okolí neuvidí.

Trochu problém je se zdravením lidí – sice se lidé teď na ulicích vyskytují velmi řídce, nicméně, když náhodou potkáte známého, nepoznáte ho. A pokud vás váš známý náhodou pod vaší maskou pozná a vy jeho ne, bude si o vás myslet, že  jste pěkný nezdvořák, když ho ani nepozdravíte. Sice jsem už slyšel  o inovativním nápadu, že bychom mohli nosit roušky s viditelně napsaným jménem, ale obávám se, že to by zase narazilo na GDPR, tedy ochranu osobních údajů.

Takže raději zůstaňme anonymní. Ostatně, právě taková rouška nakonec může být docela dobrým identifikačním znakem – jak se tak kolem sebe rozhlížím, když občas někoho potkám, jen málokdo má nějakou prefabrikovanou roušku: domácí dílny zapracovaly a je vidět, že zlaté české ručičky, když je potřeba, pořád ještě existují.

autor: Ivan Mls
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.