Investice za 80 milionů chystá strakonická teplárna. V plánu je i výstavba druhé chladicí věže

21. únor 2024 11:15

Strakonická teplárna investuje do modernizace výrobních technologií. Jednou z nejdůležitějších je výstavba druhé chladicí věže, která zvýší efektivitu při výrobě elektrické energie. Celkem plánuje teplárna v letošním roce investice za 80 milionů korun.

„Tady stojíme před částí investice, se kterou jsme začali v minulém roce. To je uzavření chladicího okruhu,“ ukazuje ředitel teplárny Pavel Bulant obří kondenzátor, který zajišťuje chlazení vody.

„Vidíte otevřený kondenzátor, v něm takzvanou trubkovnici, což je tato obrovská deska, která váží zhruba dvě tuny, v ní je vyvrtáno 3900 otvorů. A těmi trubkami proudí voda a v podstatě z přehřáté páry dělá vodu,“ popisuje.

Strakonická teplárna loni investovala 40 milionů korun do uzavření chladicího okruhu. Až do té doby k chlazení využívala drahou vodu z řeky Otavy. „V minulém roce jsme postavili první chladicí věž a na základě zkušeností, které máme, budeme letos pokračovat výstavbou druhé chladicí věže tak, abychom byli schopní zejména v letních měsících uchladit výkon kondenzační turbíny, která slouží k výrobě elektrické energie,“ říká Pavel Bulant.

Stoprocentním akcionářem strakonické teplárny je město. Podle místostarosty Rudolfa Oberfalcera je třeba do budoucna počítat i s celkovou změnou distribuce tepla po městě, kdy ztrátový parovod nahradí horkovod. „Byl by žádoucí přechod v celém systému na horkovodní distribuci, což ale samozřejmě nese značné náklady, byť ty jsou dotačně podporovány. A znamená to také rozkopání poloviny města,“ připomíná.

V plánu je i pořízení projektové dokumentace na výměnu ekologického kotle, který pro výrobu tepla spaluje pouze štěpku.

autor: Jan Kopřiva
Spustit audio

Související