Inovativní projekty ze sociální oblasti se mohou do 19. ledna ucházet o cenu SozialMarie

9. leden 2021

Máte projekt, který řeší naléhavé společenské výzvy a přináší inovace v sociální oblasti? Pak ho ještě do 19. ledna můžete přihlásit do soutěže SozialMarie, kterou pořádá rakouská soukromá nadace Unruhe. Cenu za sociální inovace v ní každoročně získává patnáct výjimečných projektů.

Cena SozialMarie se udílí od roku 2005 a je tak nejstarší cenou za sociální inovace v Evropě. Mezi úspěšné projekty každoročně rozdílí 54 tisíc euro a zároveň nabízí veřejnou platformu sociálních inovací ve střední a východní Evropě. U zrodu ceny SozialMarie stála Wanda Moser-Heindlová s manželem.

Wanda Moser-Heindlová: „Chtěla jsem pro ni mít název, který zní lehce – třeba jako Oscar. Ale chtěla jsem ženské jméno. A pak jsme zjistili, že ve všech zemích, kde působíme, se vyskytuje jméno Marie. A k tomu jsme přidali slovo sociální, protože ty projekty mají mít něco do činění se sociálním životem. A navíc ve vídeňském dialektu slovo Marie znamená peníze, což nám připadalo obzvlášť veselé.“

Soutěž je určena pro projekty realizované v šesti zemích střední a východní Evropy. Její financování jde ze soukromých zdrojů nadace Unruhe.

Wanda Moser-Heindlová: „Jde to z mých peněz, které jsem zdědila, a můj manžel k tomu přidal část svých peněz, které vydělal (já jsem je jen zdědila). To jsme dali dohromady a založili nadaci. Můj manžel už bohužel zemřel v roce 2006, a proto soutěž SocialMarí vedu dál sama, ale mám k tomu velký tým a také porotu, která spolupracuje.“

Oceněné projekty buď reagují na nové sociální otázky, anebo řeší již známé problémy novými způsoby. V historii soutěže se na prvních příčkách umístily i projekty, které se zaměřují na situaci Romů. Například v roce 2020 zvítězil Projekt Domov, díky kterému si obyvatelé romských osad na Slovensku mohou svépomocně postavit vlastní domy. Představuje ho Marián Zeman.

Projekt Domov - Stavební sezóna 2014 v pilotní lokalitě Kojatice

Marián Zeman: „Výstavba domů je výsledný produkt, ale v zásadě jde o integraci prostorově a sociálně vyloučené romské komunity do společnosti pomocí svépomocné legální výstavby vlastního bydlení. Přes zlepšení podmínek bydlení se snažíme romskou komunitu integrovat do společnosti, protože máme za to, že bydlení jim výrazně pomůže zlepšit si životní podmínky a zabezpečit, aby jejich integrace byla vůbec možná. Ty podmínky, ve kterých dnes žijí, jsou velmi těžké, častokrát jsou bez pitné vody, toalety, elektřiny. To jsou všechno věci, které jim znemožňují integraci. My jim pomáháme postavit si vlastní bydlení, zlepšit si životní standart, začlenit se.“

Nový dům rodiny nedostávají zadarmo.

Marián Zeman: „Ten domeček není žádná vila, jde o domy s rozpočtem do 12 tisíc Euro. V té první fázi, kterou jsme začali realizovat v roce 2016, byly rozpočty nižší, bylo to okolo 10 tisíc euro. Část peněz si naši klienti naspoří během té roční přípravné fáze, kdy je finančně vzděláváme a učíme je šetřit si. A zbytek jim půjčí banka, to znamená, že dostanou úvěr jako majoritní společnost, který potom následně splácejí, jako běžný občan splácí svou hypotéku.“

V roce 2018 putovala první cena SozialMarie do Česka. Získal ji brněnský projekt Rychlé zabydlení, díky němuž padesát rodin v bytové nouzi získalo možnost bydlet ve standardním nájemním bytě. Slovo má předseda Platformy pro sociální bydlení Štěpán Ripka.

Štěpán Ripka: „Když jsme dělali průzkum, mysleli jsme si, že 95 % rodin v bytové nouzi v Brně budou romské rodiny. Úplně to tak nebylo, byly to asi dvě třetiny. Nejčastěji to jsou matky samoživitelky, nejčastěji s malými dětmi, ale jsou tam i starší matky, které třeba odešly z nějaké nefunkčního nebo násilného vztahu.“

O cenu SozialMarie se mohou ucházet firmy, jednotlivci, neziskové organizace či zástupci veřejné správy. 15 nejlepších projektů bude vyhlášeno a oceněno 1. května ve Vídni.

Spustit audio