Iniciativa Zachraň jídlo využívá plody, které nesmí do obchodů, protože nejsou dost hezké

27. listopad 2019 11:24

I přes menší úrodu se letos podařilo z polí a sadů zachránit přes 20 tun jídla. Ovoce a zelenina putovaly do potravinových bank v České republice díky iniciativě Zachraň jídlo.

Ta s projektem Paběrkování začala v roce 2015. K zemědělcům jezdí pro úrodu, která neodpovídá estetickým standardům nebo se ji už nevyplatí sklízet.

Letos se podařilo nasbírat nejvíc ovoce a zeleniny od začátku projektu. Kromě dobrovolníků z Prahy se ke sběru připojili i dobrovolníci z Brna, Českých Budějovic a Litoměřic, kteří paběrkovali pro místní potravinové banky.

Výjezdy dobrovolníků, kteří jsou ochotni sbírat ovoce a zeleninu, se konají vždy po domluvě se zemědělci. Lidé sbírali u nich na poli i v sadech plody, které neodpovídaly svým vzhledem nebo jich byl nadbytek, a do obchodů by se proto nedostaly. Celková hodnota zachráněného jídla je asi 615 tisíc korun.  

Do sběru se zapojily zaměstnankyně potravinové banky v Jihočeském kraji, které si díky štědrým zemědělcům odvezly i netradiční plodiny, jako je rakytník nebo pastiňák.

Koordinátorka Lucie Müllerová ze Zachraň jídlo doplnila, že díky dobrovolníkům se podařilo letos zpestřit sortiment plodů – od rybízu, hrušek, broskví a višní až po kedlubny, dýně, mrkev a cibuli.

Čtěte také

Konkrétně Potravinová banka Jihočeského kraje letos dostala 8500 kilogramů plodů, což je nejvíc ze všech pěti zapojených potravinových bank v Česku.

Iniciátoři projektu Zachraň jídlo uvádí, že se už podařilo od roku 2015 nasbírat 53,5 tun jídla. Vypěstování potravin podle nich stojí energii a náklady, a pokud se nevzhledná nebo přebytečná zelenina zaorá nebo prostě nechá shnít, všechna investovaná energie přijde nazmar.

„Tyto suroviny alespoň poslouží lidem, kteří by si je třeba nemohli dovolit koupit,“ komentovala dobrovolnice Kateřina Peřinová, která jezdí paběrkovat. Potravinové banky ovoce a zeleninu přímo ze sadů a polí vítají a vůbec jim nevadí, že je mrkev křivá a že má jablko tečky od krup.

Spustit audio

Související