I Schwarzenbergové měli černou ovci, která kazila pověst rodiny

Kdysi v něm Adolf Josef ze Schwarzenbergu se svou chotí slavil Vánoce, teď východní křídlo zámku v Třeboni znovu ožije vánoční atmosférou. Do soboty 30. prosince se tu totiž konají speciální hrané prohlídky.

Návštěvníci se podívají například do jídelny nebo do několika apartmánů. „Začíná se ve slavnostním Schwarzenberském sále, který máme na hlavním nádvoří zámku. Je to takový velký společenský prostor, kde se promítají záběry z inscenovaných schwarzenberských Vánoc,“ doplňuje nový kastelán zámku Vít Pávek.

Při prohlídce se lidé setkají s lokajem a služebníkem Franzem a kuchtičkou Rózou i s knížetem Adolfem Josefem ze Schwarzenbergu a také s jeho nezvedeným vnukem princem Edmundem. „To byl nepříliš žádaný příslušník rodu, protože se vzhlédl v karbanu a alkoholu a zadlužil rodinu. Nakonec se ho Schwarzenbergové dokonce museli zříci,“ doplňuje Vít Pávek.

V zámecké jídelně je prostřeno tak, jak tomu bývalo o Vánocích. „Na stole je nejoblíbenější jídelní servis kněžny Idy rozené z Liechtensteinu. Tento porcelán měla v oblibě natolik, že pokud se jí nějaký kousek rozbil, tak si nechala speciálně v maďarské porcelánce vyrobit nový,“ ukazuje kastelán.

Návštěvníci se dále podívají třeba do vánočně vyzdobeného salonku nebo do jedné z ložnic. V rolích příslušníků Schwarzenberského rodu vystoupí členové souboru Campanelo. První prohlídka začíná vždy v 13.30 hodin.