I pes může trpět Alzheimerovou chorobou, nemocné zvíře obvykle změní svoje chování

16. září 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Starý pes je vděčný kamarád
0:00
/
0:00

Alzheimerova choroba má u zvířat speciální zkratku CCD. Jde o kognitivní poruchu, která souvisí se stárnutím mozku. „Pes změní svoje chování. Celý den spí, v noci chodí nebo začne kálet a močit v bytě,“ popisuje příznaky onemocnění veterinářka Lucie Míková.

Souvisí to s tím, že se mění struktura mozku, bílkoviny v mozku. Následkem toho dochází k poruchám přenosu vzruchů. Alzheimer se většinou vyskytuje u psů starších deseti let. „V ordinaci jsme měli ale i mladší zvířata. Alzheimerova choroba se vyskytuje víc u menších plemen. Chovatelé popisovali změny v chování zvířat – neustálé štěkání, přehnaná aktivita psů,“ doplňuje Lucie Míková.

S léčbou je důležité začít včas. „Velkou roli hraje výživa. Vyrábí se granule pro geriatrické pacienty. Krmivo obsahuje vitamíny E, D, omega nenasycené kyseliny a minerály. Uvádí se, že by tyto granule mohly zlepšit zvířatům i náladu,“ dodává veterinářka. 

O Alzheimerově chorobě u psů mluví Lucie Míková ve veterinární poradně magazínu Máme rádi zvířata. Dále bude řeč o kulhání, chrčení nebo škytání slepic, retrívrovi, který sežral igelit, nebo jezevčíkovi, který si rád pochutnává na dece a koberci. Celý pořad si poslechněte online.

autor: Jitka Cibulová Vokatá | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...