I na lidi s dluhy se zaměřují „šmejdi“. Za pomoc s insolvencí nikdy neplaťte, upozorňuje poradkyně
Lidem v dluhové pasti na jihu Čech už více než 15 let pomáhá organizace Theia. V kraji má celkem šest poboček. Přestože poradenství poskytuje zcela zdarma, překonání ostychu a vyhledání odborné pomoci bývá podle pracovnic organizace často to nejtěžší, co musí člověk v krizové situaci udělat.
O konkrétních možnostech insolvence navíc ví zhruba jen asi 50 procent dlužníků. Data podle ředitelky organizace Theia Barbory Čechové vychází z odborného sociologického průzkumu. „My máme trochu zkreslený pohled, protože se oddlužením zabýváme každý den, ale překvapilo mě to. Přijde mi to jako vysoké číslo. Někteří lidé zasažení dluhy tak o těchto možnostech ani neví, anebo o tom mají zkreslené informace,“ říká.
Insolvenční zákon byl přijatý v roce 2006. Jeho poslední novela začala platit letos v říjnu. Ta zkrátila dobu oddlužení z pěti na tři roky. Také v tomto odvětví se ale bohužel ujal pojem „šmejd“ a z insolvence se v některých případech stává obyčejný byznys.
„Dlužník si na soud nemůže podat insolvenční návrh sám. Musí to udělat insolvenční správce, právník, akreditovaný subjekt. Všechny akreditované subjekty pak musí tyto služby poskytovat zdarma. Jakmile tedy někdo po vás v takovém případě chce peníze, je to vždycky špatně. Často teď řešíme třeba i podvodný obchod s nemovitostmi, který využívá tíživou finanční situaci dlužníků,“ upozorňuje Barbora Čechová.
V posledních letech do problematiky zásadně promluvila energetická krize. Například v roce 2022 došlo hned čtyřikrát během pár měsíců k úpravě takzvaného nezabavitelného minima (minimální hranice dlužníkova příjmu, která mu musí zůstat bez ohledu na výši jeho dluhů, pozn. red.). „Tím, že se tato částka zvyšovala, tak se zase snižovaly splátky dluhů. Docházelo i k ukončování předchozích insolvenčních řízení. Ten trh se výrazně proměnil,“ komentuje dluhová poradkyně Lucie Novotná.
Celý rozhovor s Barborou Čechovou a Lucií Novotnou z organizace Theia, která pomáhá lidem ve finanční krizi, si poslechněte online.
Související
-
Šetřit začněte hned po první výplatě, rezervy jsou základ, radí ekonom. Někdy má ale smysl i dluh
I když je stále draho, už jsme se odrazili ode dna a pomaličku šplháme vzhůru. To je parafráze vyjádření makroekonomického analytika Michala Skořepy k současnému stavu.
-
„Lékaři z Jemenu“ poslala žena přes pět milionů, jiní uvěří falešnému bankéři. Kyberzločinů přibývá
Kyberkriminalita roste nebývalým tempem. Zatímco v roce 2022 řešili jihočeští policisté 90 případů, o rok později už tisíc. Všechny tyto podvody sází na lidskou důvěřivost.
-
Za stejnou práci stejná odměna. Spravedlivé mzdy má zajistit nová evropská směrnice, říká ekonomka
Neekonomické otázky, to je název knihy, v níž se ekonomka Lenka Farkačová zastavuje nad tématy, jež probíráme všichni. A o některých mluvila i jako host Českého rozhlasu.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.