Hudební něžné pozdravy všem ženám k svátku
Stále méně lidí si to uvědomuje, ale osmého března je Mezinárodní den žen uznávaný svátek stanovený Organizací spojených národů k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. Tento svátek byl za minulého režimu razantně zpolitizován a ve způsobu slavení částečně i vulgarizován.
Zároveň nuceně MDŽ, jak byl trochu ohavnou zkratkou tento den označován, u nás vytlačil světově jistě rozšířenější Den matek. Jenže v posledních letech už naštěstí s generační proměnou ztratil ten nepříjemný dobový nános a může být tento svátek, který je v České republice od roku 2004 významným dnem, chápán jako důstojná připomínka ženství a úctyhodných vlastností a půvabu žen.
Právě z této strany bude ve Vlídných tónech pojat Mezinárodní den žen - s přehlídkou instrumentálek, které jsou v různé podobě a rozličných variantách oslavou ženských jmen, potažmo jejich nositelek. A snad to bude pro vás, zvláště ženy, milé hudební setkání, které otevře anglický kapelník, skladatel, aranžér a pianista Stanley Black, jehož věhlas zejména na konci 50. let překonal teritorium Britských ostrovů a který byl ve své době opakovaně zvolen čtenáři časopisu Melody Maker jako nejposlouchanějšího a nejoblíbenějšího muzikanta vysílaného rádiem. Jedno ze svých četných alb věnoval Stanley Black, vlastním jménem Solomon Schwartz, dívkám a ženám a jejich vybraným jménům.
A nebyl to ojedinělý nápad. S podobným dramaturgickým záměrem přišel i rakousko-britský kapelník a houslista Ray Martin, občanským jménem Kurt Kohn, a také francouzský kapelník a skladatel Franck Pourcel. A výběr z těchto jenom a pouze ženám věnovaných vinylových desek pro vás máme přichystán.
Je tomu už sedmdesát let, co respektovaný rozhlasák a autor řady českých evergreenů, kopřivnický rodák Zdeněk Petr vytvořil společně s libretistou a textařem Vladimírem Dvořákem hudební komedii „Sto dukátů za Juana“, která měla rozhlasovou premiéru na stanici Praha 10. května roku 1953. Z ní vyšlo několik oblíbených písniček, z nichž největší proslulosti dosáhla Píseň pro Kristýnku. Jejím původním interpretem byl Vladimír Salač, ale nejvíce ji zpopularizoval bezpochyby zpěvák Waldemar Matuška.
Píseň pro Kristýnku byla jednou ze skladeb - saxofonových serenád, které v prvních měsících roku 2008 natočili ve studiu Českého rozhlasu České Budějovice zkušení českobudějovičtí muzikanti pod vedením trumpetisty a aranžéra Petra Kotouze na album přímo spojené s tímto pořadem – dostalo totiž název Vlídné tóny. A tak si Píseň pro Kristýnku můžete poslechnout jako orchestrálku ve Vlídných tónech na vlnách Českého rozhlasu České Budějovice vedle kupříkladu Balady pro Adélku s klavíristou Jiřím Maláskem a Angeliny britského harfenisty Davida Snella jako jeden z libozvučných hudebních pozdravů všem ženám k jejich svátku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Mimozemští roboti, červí díry, kosmické elektrárny... je lepší být ve střehu.
Tomáš Vacek, vedoucí Programu celoplošné stanice


Komplet 3CD Vladana a Prasopes
Co se stane, když se desetiletá holka rozhodne být intergalaktickou strážkyní? Sci-fi seriál o útěku z domova, vzpouře strojů a přátelství s jedním zvláštním kouzelným zvířetem.