Hubená léta mají lipenští candáti za sebou. Potvrzuje to průzkum Akademie věd

30. srpen 2018 17:55
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Mezinárodní tým Akademie věd se věnuje průzkumu Lipna

Populace candáta v lipenském jezeře je znovu silná. Před lety přitom hrozilo těmto rybám vyhynutí. To naopak postihlo u nás nepůvodní síhy - lososovité ryby choulostivé na čistou vodu. Ostatním druhům ryb se v jezeře daří.

Populace candáta v lipenském jezeře je znovu silná. Před lety přitom hrozilo těmto rybám vyhynutí. To naopak postihlo u nás nepůvodní síhy - lososovité ryby choulostivé na čistou vodu. Ostatním druhům ryb se v jezeře daří.

Jak na tom je letošní obsádka, to na Lipně zjišťuje vědecký tým s výzkumnými plavidly. Profesor Jan Kubečka bere na palubě lodi do ruky přístroj, který vypadá jako starší mobilní telefon – je to satelitní navigace.  „Uvědomil jsem si, že jsem přesně nezaměřil tohle místo. Musím si do mapy zaznamenat, kde ta síť byla,“ prozrazuje.

Tým Jana Kubečky zaměřuje  každé kontrolní loviště. Na celém jezeře jich je přes dvacet. Ryby vědci loví v různých hloubkách a také na různých místech - blíž u břehu, na volné vodě, na přítoku nebo u hráze.

Ryby pak končí pod  stany na břehu, kde pracuje další z vědců Vilém Děd: „Pracuji jako správce dat na Hydrobiologickém ústavu. Teď tady máme kapra, ten má kolem šedesáti centimetrů, změříme ho, zvážíme, odebereme šupinu.“

Rybáři už na Lipně síha neuloví. Důvodem by mohla být i kvalita vody

Rybáři, lov ryb

Rybám v lipenském jezeře se podle vědců daří. V posledních letech se například zotavila populace candáta, které ještě nedávno hrozilo vyhynutí.

„Potom se ještě odebírají struktury na určení věku,“ doplňuje Marie Prchalová z Hydrobiologického ústavu Akademie věd. Na břehu  přebírá sítě, které před chvílí vytáhla z vody. „Třeba tady u toho okouna jsou to otolity, sluchové kůstky, takže se musíme podívat dovnitř do hlavy. Počítají se na nich letokruhy stejně jako u stromů,“ dodává.

Výsledky tohoto výzkumu budou vědci zpracovávat ještě několik měsíců. Už teď ale ví, že na rozdíl od loňska, kdy se narodilo nebývalé množství candátích plůdků, je letošní nejmladší generace candátů slabší.

autoři: Martin Pokorný , Ivan Mls
Spustit audio

Související