Hroby obětí bývalého tábora pro Romy našli archeologové v Letech u Písku

11. září 2019 10:16

Pozůstalí po obětech bývalého tábora pro Romy v Letech u Písku mají konečně jasno, kde jsou jejich příbuzní pohřbeni. Takzvaný provizorní hřbitov nalezli archeologové přímo v areálu památníku.

Poprvé v Evropě se tak podle nich podařilo odhalit hroby obětí nacistického pronásledování Romů a Sintů.

„Odkryli jsme jeden hrob, ve kterém byla pohřbená vězenkyně mladší čtyřiceti let. Ten hrob je zakrytý tady před vámi,“ ukazuje vedoucí archeologického týmu Pavel Vařeka ze Západočeské univerzity.

Odborníci identifikovali dalších sedm hrobových jam. Žádnou z nich na přání pozůstalých nebudou zkoumat ani exhumovat ostatky.

„Na základě písemných pramenů a archivních materiálů by zde mělo být pohřbeno 120 vězňů, více než sedmdesát z nich malé děti. Podle dobové dokumentace by hřbitov měl mít 400 metrů čtverečních. My jsme odkryli malý vzorek, ale i ten nám umožňuje rekonstruovat poměrně přesně celou plochu, a jsou zde pohřbeni pouze vězni,“ doplňuje Pavel Vařeka.

Podle předsedy Výboru pro odškodnění romského holokaustu Čeňka Růžičky má objev zásadní význam. Existovalo totiž několik verzí, kde hřbitov může být. Teprve teď se je podařilo s jistotou vyvrátit.

Čtěte také

„Mně osobně spadl kámen ze srdce, protože jsem měl velký problém s tím, jak vlastně naložit s tím pomníkem, pokud se hroby najdou třeba někde jinde. Bylo to možné, protože podle záběrů z dronu mohlo být v tomto prostoru víc hrobových jam. Tady pohřbívali také německé vojáky wehrmachtu,“ vysvětluje Čeněk Růžička.

Archeologové nyní zahájili další průzkum přímo v areálu bývalého vepřína. Právě tam má vzniknout nový památník. Výsledky soutěže na jeho podobu by měly být známé příští rok na jaře. „Věříme, že se podaří vybrat reprezentativní návrh. Soutěž bude mezinárodní, takže věříme, že se zúčastní  renomovaní tvůrci,“ říká ředitelka Muzea romské kultury Jana Horváthová.

Teprve po vyhodnocení soutěže se bývalý vepřín zbourá. Je ale možné, že případný vítěz část areálu ve svém návrhu ponechá jako určitou připomínku toho, co v místě bývalého tábora pro Romy desítky let stálo.

Spustit audio

Související