Hradiště Stará Kouřim: Podle pověsti hradiště založil bratr legendárního praotce Čecha
Jedno z nejrozlehlejších opevněných míst z pozdní doby kamenné se rozkládá nad ohybem řeky Kouřimky. Hradiště Stará Kouřim bylo opevněné valy a nejstarší osídlení se datuje do doby zhruba 4800 let před naším letopočtem.
Podle pověsti hradiště založil bratr legendárního praotce Čecha – Lech. Vydal se z Řípu a došel až na návrší s podivným obrovským kamenem. Na něm rozdělal oheň a dal dýmem znamení druhům u Řípu. Odtud se odvozuje název Kouřim.
Skuteční obyvatelé pocházeli z různých kultur. Našly se zde pozůstatky šňůrové keramiky, halštatské mince i památky na rané Slovany.
Později, v 9. století, vzniklo v areálu hradiště Zličanů, jedno z nejmocnějších hrazených center střední Evropy. Tehdy také vznikají první písemné zmínky: podle Kristiánovy legendy uznal kouřimský vévoda Radslav za vlády knížete Václava přemyslovskou svrchovanost.
Zánik hradiště je spojován se snahou Boleslava I. o likvidaci ostatních velmožů. Po dobytí Staré Kouřimi se přemyslovské hradiště přesunulo na protější břeh.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.