Hradišťan nahrál živý koncert v sále Českého rozhlasu České Budějovice

26. duben 2017

Málokterý domácí soubor si vytvořil tak originální, ale přitom k citlivým posluchačům vlídný hudební výraz jako Hradišťan. A právě koncert Hradišťanu v čele s Jiřím Pavlicou zaznamenal Český rozhlas České Budějovice. Nahrávku ze studiového sálu uslyšíte v našem vysílání.

Jiří Pavlica vede Hradišťan od roku 1978 a přeměnil původně čistě folklórní seskupení v zajímavou kapelu, která ctí tradici, ale zároveň ji osvěžuje prvky soudobé hudby, písničkářství a poezie.

„Věnuji se nejen folkloru, ale hudbě všeobecně, bez rozdílu žánrů. Rozhodující je pro mě sdělení, které hudba přináší,“ to je krédo třiašedesátiletého houslisty, zpěváka a autora, uherskohradišťského rodáka Jiřího Pavlici.

Koncerty Hradišťanu jeho slova potvrzují. Samozřejmě i alba, která jsou malými skvosty, jejichž hodnotu potvrzuje čas - například O Slunovratu, Hrajeme si u maminky, Studánko rubínko a další.

Poslední, tři roky staré album tohoto výjimečného a velice oblíbeného souboru se jmenuje Vteřiny křehké. „Jeho základním tématem je křehkost vteřin a zodpovědnost k okamžikům, které jsou nám dány,“ vysvětluje Jiří Pavlica a dodává: „Jak běží život, člověk si víc a víc uvědomuje, že každá vteřina našeho bytí je křehká a vratká a ve vteřině se může každému z nás změnit život“. Hudební složka Vteřin křehkých je kompletně dílem Jiřího Pavlici, kdežto textařská je dosti rozmanitá.

Hradišťan, to jsou vedle Jiřího Pavlici zpěvačka Alice Holubová, klarinetista a flétnista David Burda, hráč na cimbál Milan Malina, klávesista a perkusista Josef Fojta, violista Roman Gill a hráč na kontrabas Milan Gablas. Všichni se také představili ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice.

Jiří Pavlica byl navíc hostem odpoledního vysílání, rozhovor si můžete poslechnout v odkazu výše.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...

Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka

hurvinek.jpg

3 x Hurvínkovy příhody

Koupit

„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka