Hra Malého divadla Lajka vzhůru letí zavede do časů, kdy se soupeřilo o vesmírný prostor

4. prosinec 2017
Inscenace Lajka vzhůru letí v Malém divadla v Českých Budějovicích

Výzkumné středisko, vesmírná raketa a spousta psů. Malé divadlo, scéna Jihočeského divadla v Českých Budějovicích pro děti, má na repertoáru novou inscenaci Lajka vzhůru letí.

Hru napsal David Košťák přímo pro Malé divadlo a režiséra Petra Haška. Oba chtěli připomenout 60. výročí vzletu prvního živého tvora do vesmíru a také dobu a okolnosti, které celou událost provázely.

Malou bílou fenku spolu s dalšími psími kamarády podrobují sovětští vědci náročným testům: nechávají je dlouho ve tmě a hluku, ve stísněném prostoru nebo na centrifuze. Testují, co vydrží. Na scéně Malého divadla, která je uzpůsobena jako aréna, se pohybují herci ve skafandrech a bílých uniformách. Ovládají plyšové loutky, které věrně napodobují pohyb a chování psů.

„Já jsem prostě chtěl, aby ti psi působili co nejrealističtěji. My jsme všichni pejskaři, takže jsme se hodně od psů učili a snažili jsme se napodobit přesně tu hru psů, jak ji známe z parku, když chodíme venčit,“ dodává režisér Petr Hašek.

Inscenaci připravil pro děti od osmi let. „Moc bych si přál, aby to v dětech vzbuzovalo otázky a případně se potom i zeptali svého doprovodu na tuhle dobu. Zároveň k tomu budeme vydávat i pracovní listy, kde bude více o pozadí celého toho závodu ve vesmírném výzkumu, proč to takhle bylo a jestli vůbec mělo smysl obětovat životy psů. Lajka nebyla jediná, testům bylo podrobeno kolem sedmdesáti psů,“ připomíná.

Herečka Denisa Posekaná hraje v inscenaci Lajka vzhůru letí hlavní roli ošetřovatelky Jeleny. Je tvrdá a připravuje psy na vesmírné výzkumy, ale k Lajce si vytvoří velké citové pouto. „Soudružka Jelena je uvědomělá, zmasírovaná od dětství režimem a ideologií a při té práci jí asi dojde, že všechno není, jak má být,“ popisuje herečka.

Hra je podle ní zajímavá právě tímto morálním dilematem. „Tím zamyšlením, kam až můžeme zajít jako lidé, jestli máme nárok na to použít němou tvář,“ doplňuje.

Inscenace Lajka vzhůru letí v Malém divadla v Českých Budějovicích

O hře Lajka vzhůru letí se více dozvíte v kulturním magazínu Kavárna. Jeho autorka Pavla Kuchtová dále představí nové cédéčko kapely Nezmaři s Jihočeskou filharmonií, které vzniklo v rozhlasovém studiu, a redaktor Filip Černý připravil recenzi biografie Jeana-Paula Belmonda.
Celý pořad si poslechněte zde.