Houpavé reggae zjemněné smyčci a s Měsíční řekou i dalšími evergreeny

15. srpen 2022

Tato půlhodinka Vlídných tónů je maličko výjimečná, neboť se dotkneme hudby reggae - a její houpavý rytmus bude navíc zjemněn romantizujícímu smyčci.

Při zmínce o reggae je samozřejmě nutno zmínit, že tuto hudbu dala světu Jamajka, tedy země na stejnojmenném ostrově v Karibském moři, kde v současnosti žijí necelé tři miliony lidí. 

A když mluvíme o reggae, musíme začít od stylu ska, tedy od zvláštního propojení amerického rhythmandblues, jazzu a jamajské lidové hudby. Rytmus ska byl založen na shufflu a boogie, které bylo mezi mládeží v Kingstonu, tedy v hlavním městě Jamajky, na přelomu padesátých a šedesátých let velmi oblíbené.

Když se řekne reggae, tak vám jistě vytane na mysli jméno jeho nekorunovaného krále Boba Marleyho, případně jiné jeho hvězdy, jako Jimmy Cliff nebo Peter Tosh.

V roce 1972 bylo z komerčního pohledu příjemným překvapením album se sestavou instrumentálek ve stylu reggae aranžovaná s použitím smyčců nazvané výmluvně Reggae Strings.

I když toto album z hlediska jeho tvůrců a aktérů bylo víceméně anonymizováno, bylo jasné, že bylo dílem dvou šikovných britských aranžérů a producenta Johnnyho Artheyho a Anthonyho Kinga, kteří namíchali reggae evergreeny s dobovými hity z jiných žánrů. 

A myšlenka přinesla úspěch. Album reggae se smyčci si jednak koupilo relativně hodně zákazníků a posluchačů, jednak si tuto desku oblíbili i rozhlasoví discjockeyové a využívali ve svých programech.

Malou ochutnávku z toho zajímavého alba  jsme pro vás připravili i se zajímavými a možná nečekanými reggae verzemi  třeba i velkých filmových šlágrů jako Moon River nebo nebo Over The Rainbow.

autor: Jiří Kasal
Spustit audio