Houpací kůň u Tří lvů – tentokrát s kapelami Tranzan, Ateliér a Spolektiv

26. říjen 2015

Houpací kůň se už pošesté rozhoupá u Tří lvů. Ve středu 4. listopadu se ve studiovém sále Českého rozhlasu České Budějovice představí úspěšná písničkářská seskupení mladé až střední generace z přehlídky Houpací kůň, která byla v červnu součástí festivalu Okolo Třeboně.

Letošní přehlídce předcházel rozsáhlý a precizní výběr odborníků. Do studiového sálu rozhlasu si nyní můžete přijít poslechnout vítěze diváckého hlasování - skupinu Tranzan. Formace Ateliér, která pochází také z Brna, se zase nejvíce líbila odborné porotě. Oba soubory pak doplní zástupce jižních Čech, stříbrný Spolektiv.

„Tranzan je české hudební sdružení s environmentálním přesahem. Zkušení hudebníci, kteří mají za sebou působení v kapelách Javory, Fru Fru nebo Model Bazaar, se rozhodli svojí tvorbou podpořit zajímavé lidské projekty, jako jsou láska k přírodě, tolerance, kompostování, matriarchát, vlastenectví nebo třeba cyklojízda.“

Tak sami sebe charakterizují členové kapely Tranzan, jejíž působiště je rozprostřeno po ose Brno, Neslovice, Klobouky a Třebíč. Tranzan v současnosti natáčí debutové album a každá píseň se prý zaznamenává v jiném prostoru se specifickým zvukem a atmosférou. Zpěvák a kytarista Radek Malý a jeho kolegové si dávají záležet i na videoverzích vlastních osobitých písniček.

Ateliér to je název další nadějné studentské kapely z Brna, jejíž nejvýraznější tváří je zpívající kytarista, teprve devatenáctiletý Matěj Štrunc, syn Katky a Dalibora Štruncových, vedoucí dvojice známého souboru Cimbal Classic. Ateliér první veřejné vystoupení absolvoval na svatého Václava roku 2014, ale už si během krátké doby dokázal vytvořit repertoár vycházející z příjemného, svěžího písničkářského rocku.

Celý večer otevře kapela s nejdelší a nejbohatší historií ze všech účastníků - znovuzrozený Spolektiv. Tento soubor, který vznikl na českobudějovické vysokoškolské půdě již na sklonku 80. let a který zaujal před dvaceti roky folkovou obec vydařeným albem „… A ticho v sobě“, předloni pod vedením Jardy Hnízdila obnovil činnost, nalezl novou energii a postavil velmi kvalitní repertoár plný pozoruhodných novinek.

Večerem bude jako v minulých letech provázet znalec tohoto žánru, sám aktivní muzikant Václav Koblenc, redaktor Deníku.

Koncert začíná v 19 hodin. Vstup je volný. Místenky je možné vyzvednout od 18 hodin na recepci Českého rozhlasu České Budějovice, U Tří lvů 1.

Fotogalerie a video z koncertu: OBRAZEM: Vítězové přehlídky Houpací kůň dorazili do budějovického rozhlasu

autor: Jiří Kasal
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.