Hořící srdce, led nebo déšť ztvárňují květinové vazby v klášteře Zlatá Koruna

Výjevy ze života svatého Bernarda doplněné květinovými aranžmá nabízí výstava Hořící srdce v klášteře Zlatá Koruna
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Výjevy ze života svatého Bernarda doplněné květinovými aranžmá nabízí výstava Hořící srdce v klášteře Zlatá Koruna

Více než osmdesát květinových vazeb ze stovek rostlin zdobí klášter Zlatá Koruna na Českokrumlovsku. Floristé výstavou s názvem Hořící srdce připomínají zakladatele cisterciáků, svatého Bernarda z Clairvaux.

Obrazy zachycující jeho život kdysi visely v křížové chodbě. Po zrušení kláštera je cisterciáci odvezli do kláštera ve Vyšším Brodě, kde jsou dodnes. Výstava teď nabízí návštěvníkům deset zmenšených kopií doplněných o květinová aranžmá.

„Vybrali jsme deset stěžejních zastavení z jeho života, abychom zachytili jeho dětství, vstup do řádu, ale zároveň i konec jeho života,“ říká zástupce kastelánky kláštera Jan Bouček.

Květinová aranžmá vytvořily floristky Eva Bočáková a Ludmila Haršová. „Vazby se skládají z květin, které pěstujeme na našich zahrádkách nebo kolem cest, najdeme mezi nimi zlatobýl, různé trávy, jiřiny, astry, afrikány, gladioly,“ vyjmenovává Ludmila Haršová.

„Snažily jsme se, aby to připomínalo ty výjevy na obrazech. Když tam bylo slunce, tak velká žlutá vazba a podobně. Například v ohřívárně jsme naznačily hořící srdce tak, že jsme z aranžovací hmoty vyřízly srdce a do toho napíchaly nakrátko květy cýnií,“ dodává Eva Bočáková.

Asi nejsložitějším výjevem byl podle ní Bernard v zamrzlé vodě. „Tam jsme si pomohly bílou květinou jiřinou a doladily jsme to modrou hortenzií, aby to vypadalo jako zamrzlá krajina,“ popisuje.

Největší aranžmá zachycuje, jak svatý Bernard píše jednomu z mnichů, aby se polepšil. „Když mu chtěl psát dopis, tak najednou se objevil velký mrak a déšť, ale papír vůbec nevlhl, zůstal naprosto suchý,“ vypráví Jan Bouček. „V aranžmá je deštník je z okrasné trávy, padající déšť z květů hortenzie a travička z břečťanu a zlatobýlu,“ ukazuje Eva Bočáková.

Poslední zastavení výstavy je v kapitulní síni, což je asi největší prostor. „Vybrali jsme ji i z toho důvodu, že za doby mnichů tady byla vystavená rakev, pokud některý z mnichů zemřel. My tady ukončujeme tu výstavu smrtí svatého Bernarda, je tady naznačená boží brána, zároveň vidíme křídla andílků, když svatý Bernard vstupuje na nebesa,“ doplňuje Jan Bouček.

Výstava květinových aranžmá zůstane v klášteře Zlatá Koruna do neděle 18. srpna.

Spustit audio

Související