Holubů v Týně ubylo, ale úplně se jich zbavit město zatím nedokázalo

25. listopad 2021 12:29
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Vchod do podzemí se nachází v bývalém arcibiskupském zámku, dnes muzeu

Boj s holuby v Týně nad Vltavou pokračuje. Město před lety pořídilo pár sokolů. Ten měl ptáky přenášející nemoci a ničící fasády domů vystrnadit z centra. Efekt byl ale opačný. Místo holubů město opustili dravci.

Jak upřesňuje místostarostka Martina Sudová, holubi sídlí hlavně na historických budovách, což se ve výsledku projevuje například na dvorku místní galerie:

„I když jsme se snažili od roku 2015 početně regulovat holubí populaci, podařilo se je z historických budov odstranit jen částečně,” připomíná místostarostka.

Neosvědčily se ani další metody. Poslední z nich byl odchyt holubů v klecích umístěných na vytipovaných místech. Podle velitele strážníků Davida Rangla byl tento způsob regulace úspěšný jen zpočátku:
„Ta neúspěšnost zřejmě plynula z toho, že holubi si zvykli na to, že je tam odchytáváme, protože my jsme měli ta místa vytipovaná a schválená. Když jsme ta místa měnili, docházelo i k vandalismu a poškozování klecí.“

Stalo se, že do klecí odchycené holuby také někdo i záměrně znovu vypustil na svobodu.

Jednoduchá není ani následná péče o odchycené holuby.

Jako prevence se nejvíce osvědčilo utěsnění střech, protože pak se ptáci nemohou na půdách domů rozmnožovat.

Celou reportáž Jitky Cibulové Vokaté si poslechněte online, nebo si ji stáhněte k poslechu do svých mobilů či počítačů.

Spustit audio